V Kalifornii začal tento týden kongres Americké astronomické společnosti. Celá třetina programu je věnována planetám u cizích hvězd. Hledači se rekrutují i z řad amatérů.
Podle NASA kosmický dalekohled Kepler za téměř čtyři roky své mise objevil více než 100 potvrzených exoplanet a 2740 nepotvrzených kandidátů. Mezi nimi je přes 350 planet o velikosti Země. Z těchto výsledků astronomové odhadují, že jen v naší Galaxii se nachází minimálně 100 miliard planet. Dopočítat se ale přesnějšího odhadu je nemožné už jen proto, že nevíme, kolik je v Galaxii samotných hvězd. Odhady se pohybují mezi 100 až 400 miliardami.
Poměrně velkým překvapením je existence velkého počtu planet o velikosti Země, které okolo svých hvězd obíhají blíže než Merkur. Podle odhadů se takové planety nachází okolo každé šesté hvězdy. Teorie o vzniku planet přitom podobným objektům příliš nefandí.
Druhá Země?
Tým kolem Keplera se snaží ověřit existenci planety s prozatímním označením KOI-172.02, která by měla mít průměr 1,5 Země a obíhat kolem hvězdy podobné Slunci v obyvatelné oblasti, takže se na jejím povrchu mohou teoreticky nacházet podmínky k životu.
Své výsledky představil rovněž projekt Planet Hunters. Jeho prostřednictvím hledají exoplanety v datech z Keplera běžní uživatelé internetu. Používají k tomu svůj zrak, protože lidský mnozek je zatím v rozpoznávání obrazové informace pořád ještě lepší než počítač.
Vloni v říjnu představili lidé okolo Planet Hunters první potvrzenou exoplanetu s označením PH1, která se ihned zapsala do dějin jako první planeta se čtyřmi mateřskými hvězdami.
Nový úlovek PH2 b už tak zajímavý samozřejmě není. Jedná se o planetu o velikosti Jupiteru, obíhající okolo své hvězdy v obyvatelné oblasti. Plynný obr jistě není vhodným místem k životu, ovšem pokud by okolo něj obíhal trochu větší měsíc, mohl by to být jiný šálek kávy. Teplota v končinách, ve kterých se PH2 b pohybuje, bude kolem 50 °C.
Podrobné novinky o exoplanetách naleznete na webu www.exoplanety.cz