<span>Afrika 2008:</span> vedle diktátorů se daří i pirátům

Zahraničí
25. 12. 2008 11:30
Piráti na pobřeží severního Somálska.
Piráti na pobřeží severního Somálska.

Piráti na pobřeží severního Somálska.Až do konce léta 2008 byly akce pirátů u somálského pobřeží spíše jen beletristickým zpestřením každodenního zpravodajství. Menší nákladní či rybářské lodě, jedna luxusní jachta... Nešlo o nijak významnou kořist. Pak ale přišel konec září, kdy se mořští lupiči zmocnili ukrajinské lodi Faina s nákladem více než tří desítek ruských tanků a další výzbroje.

Piráti přirazili s unesenou jachtou k somálským břehům

Somálští piráti stanou před soudem v Paříži

Útoků pirátů na světových mořích přibývá

Speciální jednotky Bahrajnu trénují zásah proti pirátům.Somálští piráti uloupili tanky. Vyplula ruská válečná loď

Piráti slevují. Za tanky chtějí osm milionů dolarů

Unesený "obří tanker" dorazil ke břehům Somálska

Proti somálským pirátům i žoldáci z Blackwateru

Indické námořnictvo potopilo rybáře a ne piráty

USA chtějí bojovat se somálskými piráty i na souši

Náklad byl údajně určen pro Keňu. Rozezlená Moskva nařídila baltské flotile vyslat k somálskému pobřeží válečnou loď Něustrašimyj. Svět zpozorněl a začalo se hlasitě diskutovat o rázných vojenských opatřeních (francouzská armáda už v dubnu tvrdě zasáhla proti únoscům trojstěžníku Ponant) proti řádění pirátů na Africkém rohu.

Americké námořnictvo u somálských břehů.Následovalo přepadení obřího saúdského tankeru Sirius Star s nákladem ropy za zhruba 100 milionů dolarů - piráti žádali  výkupné 25 milionů dolarů. Nejen světové veřejnosti bylo už v těchto okamžicích  jasné, do jakých rozměrů problém piraterie v této části světa narůstá. V chudém Somálsku s bezvládím se mezitím z pirátství stal svého druhu průmysl.

Navíc, po metodách somálských pirátů začínají podle tajných služeb pošilhávat teroristé.

Obětem pirátů pomáhá nenápadná kancelář v Malajsii

Začíná první námořní mise EU, boj se somálskými piráty

Jsou somálští piráti obětí nenasytného Západu?

Somálští piráti na palubě unesené lodi Faina.Jen v roce 2008 přepadli somálští piráti téměř stovku lodí. Zhruba ve třetině případů lodě unesli i s posádkou a pasažéry a požadovali výkupné. V půli prosince se moci ozbrojenců nacházelo 12 plavidel a dvě stovky lidí, kteří na nich pluli.

V prosinci se směr Adenský záliv dala do pohybu flotila válečných lodí EU. Akce s názvem Atalanta je první námořní operací unijních armád v historii. Do boje proti pirátům přímo na místě se zapojil i tucet dalších zemí. Zčásti nejasné jsou zatím způsoby, jakými se bude zasahovat.

Chráněny mají být v první řadě lodě s humanitárním posláním, dále plavidla osobní a nákladní. Paradox: jen první rok akcí EU a USA proti pirátům na moři má stát několikanásobně více, než kolik somálští piráti získali na výkupném za celou doby svého dosavadního řádění.

Holanďané na lodi Tjerk Hiddens (vrtulník Lynx) v Adenském zálivu.

Světový rekordman Zimbabwe. Bankovka 100 miliard dolarů.V jeho zemi vládne chaos, hlad, bída..., a nyní ji navíc sužuje cholera. Sílí mezinárodní tlak. Soudruh Bob se ale tváří bojovně. Třetí prosincový týden zimbabwský prezident Robert Mugabe na kongresu své strany ZANU-PF prohlásil: „Nikdy se nevzdám, ZIMBABWE PATŘÍ MNĚ."

O Zimbabwe koluje hodně mýtů, říká český diplomat

Volby v Zimbabwe. Mugabe se strachuje o moc

Volby v Zimbabwe: uprchl Mugabe do zahraničí?

Stařec a moc. Robert Mugabe.Zimbabwe: když se ze života stane jedna dlouhá fronta

Mugabe ignoruje volby, opozice ignoruje druhé kolo

Zbraně pro Mugabeho. Plnou parou vzad?

Volební fraška v Zimbabwe. Mugabe jediným kandidátem

Mugabe dostal čínské zbraně. Podle opozice chystal atentát

Mugabe uvalil drastické clo na zahraniční tisk

Dívka převážená do nemocnice v Harare s podezřením na choleru.V boji Mugabeho s Mugabem zvítězil... Mugabe

Příliv miliard dolarů z Německa do Zimbabwe končí

Autokrat Mugabe děkuje Rusku a Číně

Zimbabwe: krvavý Bob a loutka Morgan se dělí o moc

Mugabe: Britové proti nám kvůli choleře osnují invazi

Pokus o atentát na velitele letectva Zimbabwe

Hlad. Chlapci sbírají termity a obohacují si tak nuznou stravu.Čtyřiaosmdesátiletý Mugabe vládne Zimbabwe už 28 let. V březnu 2008 povolal své poddané k volebním urnám, rozhodovalo se o parlamentu i hlavě státu. Přes masivní zastrašování vládní Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronty (ZANU-PF) těsně prohrál s opozičním Hnutím pro demokratickou změnu (MDC) Morgana Tsvangiraie.

V klání o prezidentské křeslo ale výsledky prvního kola hlasování údajně nerozhodly, a tak se po složitých peripetiích konalo v červnu kolo druhé. Jeho se jvšak ako jediný kandidát zúčastnil už jen sám autokrat Mugabe. Nehledě na volební frašku, zastrašování a násilí vůči ní MDC nakonec souhlasila s dělbou moci. Do konce roku se nicméně Mugabe a Tsvangirai nedokázali dohodnout na rozdělení klíčových postů.

Těsně před Vánocemi představila centrální banka v Harare novou bankovku v hodnotě deset miliard zimbabwských dolarů. Cedulová banka škrtla v srpnu u všech bankovek deset nul. Gigantická míra inflace dosahuje (prosinec 2008) podle oficiálních údajů jen stěží uvěřitelných 230 milionů procent. Hospodářství někdejší „obilnice Afriky" se už dávno kompletně zhroutilo.

Mugabe musí odejít...

Uprchlíci na východě Konga.Koncem roku 2008 se na východě Konga znovu rozhořel válečný požár, který zde v uplynulých letech nikdy zcela nezhasl. V srdci Afriky opět nejde jen o politickou moc, ale rovněž o  suroviny - zlato, diamanty, tropické dřeviny anebo o koltan (třebaže se jeho těžba ve východním Kongu občas přeceňuje). Do pohybu se dalo čtvrt milionu lidí. Přídali se k více než milionu uprchlíků, kteří své domovy opustili už předtím.

Válka o východní Kongo neskončila

Kongo: armáda spolufinancovaná EU se rozprchla

Kšefty modrých přileb v Kongu se zbraněmi a drogami

Zabité gorily z parku v pohoří Virunga. I zvířata jsou obětí bojů.V Kongu stále dětští vojáci. Pod dohledem EU

Kongo: ustupující vládní vojáci prý plení a znásilňují

V EU sponzorovaném Kongu umírají hladem vězni

Tisíce vojáků OSN v Kongu obklíčeny rebely

Vůdce konžských povstalců kývl na mírová jednání

OSN posiluje misi v Kongu. Na mír to zatím nestačí

Laurent Nkunda. Vzdělaný warlord s vybraným chováním.Lékař uskutečnil těžkou operaci v Kongu podle SMS

Kongo: Část goril se úspěšně množí i za války

Statisíc lidí bloudí bez cíle sem a tam a hledají alespoň na chvíli bezpečné útočiště - většinou marně. Jak rebelové, tak vládní jednotky rabují, vraždí a znásilňují. Mezi uprchlíky řádí cholera a další nemoci. Humanitární organizace zvládají zásobovat léky, vodou a potraviny jen malou část z nich. Jednotky tutisjkého rebela Laurenta Nkundy mají nad vládními vojáky jasně navrch, jako ostatně téměř vždy. Tam, kde vládne Nkunda, začaly vznikat jakési zárodky správy.

Modré přilby (Monuc) v oblasti jsou prakticky bezmocné, ale jejich přítomnost snad přece jen zabraňuje ještě horšímu scénáři.

Při pohledu na situaci v Kongu roku 2008 se mnohým bezděčně vybavuje Kongo opět

Parlamentní a prezidentské volby v Kongu roku 2007, první demokratické po šestačtyřiceti letech, financovala EU částkou 400 milionů eur, tedy zhruba jedenácti miliardami korun.

Při pohledu na situaci v Kongu roku 2008 se může zdát, že to byly z nemalé části vyhozené peníze. Vláda je zkorumpovaná, ministři  jsou současně podnikateli (těžbanerostů, doprava, telekomunikace...), státní správana většině území nefunguje, stejně tak soudnictví. Většina z milionů, které byly určeny na demobilizaci milic a budování nových pořádkových a bezpečnostních sil, se ztratila, nebo byla vydána zcela neefektivně.  

Kam jít...? Uprchlíci na východě Konga bloudí z místa na místo.

Autor: - pp -

Další čtení

ilustrační foto

Trump prý vyhrožoval Putinovi vybombardováním Moskvy „na prach“

Zahraničí
9. 7. 2025

V Rusku je nejvíc těžkých zločinů za celé roky. Z války se vracejí trestanci

Zahraničí
9. 7. 2025

Počet obětí záplav v Texasu vystoupal na 109, dalších 161 lidí se pohřešuje

Zahraničí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ