Už ne čtrnáct let ve vězení a tělesné tresty. Vláda afrického Malawi se odhodlala k historickému kroku - chce pozastavit platnost zákonů trestajících sex mezi osobami stejného pohlaví.
O úmyslu malawské vlády informoval ministr spravedlnosti Ralph Kasambara. O tom, zda budou zákony zachovány, či zrušeny, bude muset ještě rozhodnout parlament. Pokud by rozhodnutí vlády stvrdil, zařadilo by se Malawi mezi několik málo afrických zemí, kde homosexuálové nejsou pronásledováni. Sňatky mezi osobami stejného pohlaví umožňuje jen Jihoafrická republika. V některých afrických zemích (Mauritánie, Súdán či části NIgérie) je homosexualita trestána smrtí.
V Malawi si doteď "vystačili" s až 14 lety vězení a tělesnými tresty pro muže, respektive pěti lety za "neslušné praktiky mezi ženami". V roce 2010 byli na základě stávajících zákonů odsouzeni k nejdelšímu možnému trestu dva muži. Omilostněni byli až po mezinárodním nátlaku.
Rozhodnutí malawské vlády potěšilo organizaci Amnesty International. "Věříme, že bude znamenat první krok k ukončení diskriminace a pronásledování založeném na sexuální orientaci a příslušnosti k pohlaví v Malawi. Naléháme na vládu, aby v této základní lidskoprávní otázce neztratila energii a zajistila zrušení těchto diskriminačních a nenávistiplných zákonů," řekl její ředitel pro jižní Afriku Noel Kututwa.
Prezidentka bez tryskáče
O úmyslu zrušit současné zákony informovala už v květnu prezidentka Malawi Joyce Bandová. Zdá se, že je to především ona, kdo má v celé věci prsty.
Dlouholetá aktivistka za práva žen se stala první ženskou prezidentkou země v dubnu letošního roku poté, co náhle zemřel její předchůdce Bingu wa Mutharika. O jejím elánu během prvních měsíců ve funkci vypovídá i její rozhodnutí jít v době vládních škrtů příkladem a snížit si plat o 30 procent, stejně jako prodat prezidentský tryskáč.
"Musím Malawijcům říci, že než se věci zlepší, bude se situace ještě zhoršovat. V tomto těžkém období musím ukázat, že jsem s lidmi a že trpím s nimi," řekla. Osobním strojem prý cestovala na návštěvu Mozambiku nebo Jihoafrické republiky dvě hodiny, bez něj jí cesta do těchto zemí zabere dva dny. Prý ale neuškodí, když ji občané uvidí v linkových letech.
Opačným směrem než Malawi se chtěla v minulých letech vydat Uganda, kde se naopak uvažovalo o zpřísnění postihů, včetně trestu smrti. Gambie pak v srpnu letošního roku rozhodla, že v září popraví všechny k smrti odouzené, mezi něž patřili i homosexuálové.