Američané dostali zelenou proti pirátům <span>i na souši</span>

Zahraničí
17. 12. 2008 11:44
Proti pirátům efektivně i v pozemních operacích.
Proti pirátům efektivně i v pozemních operacích.

Proti pirátům efektivně i v pozemních operacích.Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila rezoluci, která umožní pronásledovat somálské piráty i na pevnině. Dnes o tom informoval server CNN. Rezoluci prosazovala americká delegace v OSN, přestože se minulý týden proti útokům na pirátské tábory na pevnině postavili představitelé námořnictva i ministr obrany USA Robert Gates.

Podle rady rozšiřuje schválené opatření paletu nástrojů pro boj s pirátstvím. Rezoluce umožňuje jednotkám působícím v Adenském zálivu vstoupit na pevninu, pokud jsou vojáci "na horké stopě" pirátů.

ČTĚTE TAKÉ: USA chtějí bojovat se somálskými piráty i na souši

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová schválení rezoluce uvítala. "Tato rezoluce schvaluje, že pobřeží není pro piráty bezpečným útočištěm," řekla. "Co budeme, nebo nebudeme dělat na horké stopě, rozhodneme případ od případu," dodala.

 Grafika 1

Ministr obrany Gates nicméně o víkendu prohlásil, že Spojené státy zatím nemají dostatek informací k tomu, aby jejich vojáci mohli útočit na somálské piráty na souši. Podobně se vyjádřil i velitel americké flotily v oblasti Perského zálivu Bill Gortney, podle kterého by útoky na tábory pirátů zřejmě způsobily mnoho civilních obětí.

Riceová během zasedání rady bezpečnosti prohlásila, že piráti představují stále větší problém. "Jsou hrozbou pro obchod, jsou hrozbou pro bezpečnost, ale především ohrožují princip svobodné mořské plavby," řekla. Rozšíření pirátství je podle ní důsledek dlouhodobé nestability a chudoby, s níž se Somálsko už dvě desetiletí potýká.

V somálských vodách hlídkují lodě Spojených států, Evropské unie, Indie, Jižní Koreje, Malajsie a Ruska. Zajišťují bezpečnost obchodních plavidel, která využívají tuto frekventovanou dopravní trasu a jsou obvyklým terčem pirátů. Za letošní rok unesli piráti v somálských vodách desítky mezinárodních plavidel, jejich největší kořistí se v listopadu stal tanker s nákladem ropy za více než 100 milionů dolarů.

Do boje se chystá i Čína

Čína chce vyslat několik námořních lodí do Adenského zálivu, aby tam bojovaly proti somálským pirátům. Připojí se tak k rozrůstající se skupině zemí, které již námořní flotily v regionu mají. Informovaly o tom dnes čínské oficiální noviny China Daily. Zpráva přichází den po únosu čínské lodě se 30 námořníky u jemenských břehů.

Náměstek čínského ministra zahraničí Che Ja-fej uvedl, že Čína takovou misi "vážně zvažuje", avšak deník China Daily napsal, že už o ní bylo rozhodnuto. Bylo by to historicky první využití čínského námořnictva k takovým účelům. "Bude se jednat o významnou Námořníci Severomořské flotily čínského námořnictva.mírovou operaci," citovaly noviny nejmenovaný zdroj, který však neuvedl podrobnější údaje o velikosti plánované operace. Čínské ministerstvo obrany se k informacím zatím nevyjádřilo.

Zveřejnění plánů vypadá jako reakce asijské mocnosti na zprávu o úterním únosu čínské rybářské lodi u jemenských břehů. Loď Čen-chua-4 s asi třicetičlennou čínskou posádkou unesli piráti přibližně 90 kilometrů od jemenského pobřeží. Jednalo se o čtvrtou loď unesenou v Adenském zálivu během 24 hodin, uvedl dnes představitel keňského námořnictva Andrew Mwangura.

Čína se doposud neúčastnila mezinárodních námořních operací a námořní jednotky ponechávala ve vodách blízko svých břehů. Úvahy o zapojení do operací v Adenském zálivu jsou odrazem rostoucího bohatství a zejména vlivu Číny ve světě.

Grafika.









































Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační obrázek

V důsledku silných dešťů a sesuvů půdy v Jižní Koreji zahynulo 17 lidí

Zahraničí
20. 7. 2025

Pobřeží Kamčatky zasáhla dvě silná zemětřesení, tsunami nehrozí

Zahraničí
20. 7. 2025

Izrael a Sýrie souhlasí s příměřím, oznámil velvyslanec USA v Turecku

Zahraničí
19. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ