Američané zabili hlavu <span>al-Kajdy v Somálsku</span>

Zahraničí
15. 9. 2009 09:04
Islamističní bojovníci v Somálsku.
Islamističní bojovníci v Somálsku.

Islamističní bojovníci v Somálsku.Při americkém útoku na jihu Somálska přišel o život Keňan Saleh Ali Saleh Nabhan, který se v minulosti účastnil útoků na americké cíle. Podle televize CNN američtí vojáci byli na somálské půdě a vzali s sebou tělo mrtvého k identifikaci.

Dva vrtulníky zaútočily na automobil, který vezl čtyři muže. Domnívali se, že konvoj převáží některé členy al-Kajdy. Dva muži na místě zahynuli, další dva byli těžce zraněni. Komando posléze odneslo těla na palbu. Akce se podle svědků zúčastnilo šest helikoptér,

Incident se stal asi 250 kilometrů jižně od hlavního města Somálska Mogadiša na území ovládaném islamistickými radikály.

ČTĚTE TAKÉ: Somálští islamisté verbují dětské vojáky
                        Somálsko: islamisté sťali sedm lidí. "Křesťany a špiony"

Somálští islámští radikálové slibují pomstu. "Těm, kteří zemřou ve svatém měsíci ramadánu, patří Alláhova sláva daleko více než těm, kteří přežijí. Jsou to skuteční mučedníci džihádu," řekl jeden z vůdců místní islamistické skupiny Šabáb. "Muslimové se za tento útok pomstí," varoval.

Nabhan byl několik let na seznamu hledaných osob amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Byl údajně zapojen do atentátů na americká velvyslanectví v Tanzanii a Keni, při nichž bylo v roce 1998 zabito přes 200 osob. Podílel se zřejmě také na útoku na hotel v Mombase, při němž v roce 2002 zahynulo 17 lidí, a připisuje se mu také nezdařený raketový útok na izraelské letadlo v tentýž den. Po těchto akcích odešel do Somálska.

Saleh Ali Saleh Nabhan.Ali Nabhan je podle stanice NBC také podezřelý z organizace výcvikových táborů al-Kajdy v Somálsku. Podle analytiků byl jedním z nejvýše postavených mužů al-Kajdy v celé Africe.

Islamisté chtějí ve východoafrické zemi nastolit vládu podle přísné interpretace islámského práva šaría. Somálsko nemá funkční vládu od roku 1991, kdy povstalecké klany svrhly prezidenta Mohammeda Siada Barreho. Pak začaly klany bojovat mezi sebou.

Jen od roku 2007 bylo zabito osmnáct tisíc Somálců a půldruhého milionu jich přišlo o své domovy. Z chaosu v zemi podle expertů profitují radikální povstalecké skupiny, z nichž některé mají podle USA vazby na mezinárodní teroristickou síť al-Kajda.

Spojené státy stáhly své jednotky ze Somálska v roce 1995, po neúspěšné vojenské intervenci, která měla původně zajistit bezpečnost humanitárních pracovníků. V současné době se snaží bojovat proti hrozbě terorismu v regionu bez nasazení pozemních jednotek.

grafika.

Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ