Súdánsky prezident Umar Bašír hrozí, že ze Súdánu vyhostí diplomaty a humanitární organizace, které obviňuje z toho, že zásobovali informacemi Mezinárodní trestní soud (ICC), který na Bašíra ve středu vydal zatykač.
„Vyhostili jsme organizace, které ohrožovaly bezpečnost Súdánu," řekl příznivcům na severu Dárfúru. „Vyhostíme kohokoli, kdo porušuje súdánské zákony, ať je to nevládní organizace, diplomatická mise nebo bezpečností síla.
ČTĚTE TAKÉ: Průlom: soud vydal zatykač na prezidenta Súdánu
V Dárfúru se nehledě na jednání stále bojuje
Bašír již ze země vyhostil třináct mezinárodních humanitárních organizací.
Několik tisíc lidí dnes přivítalo súdánského prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra v provincii Dárfúr. Politik oblast navštívil čtyři dny poté, co na něho Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal zatykač na základě obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v tomto západosúdánském regionu.
Tisícovky lidí provolávaly Bašírovi slávu už při jeho cestě z letiště v dárfúrském Fašíru na veřejné shromáždění. Mnozí třímali obrázky s prezidentovou podobiznou, jiní mávali fotografiemi hlavního žalobce ICC Morena-Ocampa, na kterých byl jeho obličej přeškrtnut červenou barvou.
Bašír odsoudil rozhodnutí ICC jako spiknutí Západu a reagoval vyhoštěním třinácti mezinárodních humanitárních organizací ze země. Uzavřel také tři domácí humanitární organizace a pracovníky všech těchto skupin označil za špiony a zloděje. Dotčené organizace ale upozorňují, že ukončení jejich činnosti v Súdánu ohrožuje životy dvou milionů lidí.
Vyhoštění je nezvratné
I přes výzvy OSN, aby Bašír své rozhodnutí přehodnotil, dnes súdánská vláda oznámila, že vykázání organizací ze země je nezvratné. Zástupce ministerstva zahraničí uvedl, že existují důkazy, že tyto organizace podávaly Mezinárodnímu trestnímu soudu informace o situaci v Dárfúru. Nařčené skupiny to popírají.
Súdánská vláda tvrdí, že humanitární programy převezmou po vykázaných organizacích státní úřady za pomocí domácích a zahraničních humanitárních pracovníků, kterým činnost přerušena nebyla. Vyhoštěné skupiny ale považují za nemožné, aby súdánská vláda dokázala nahradit tak velký odliv humanitárních sil. V Dárfúru zajišťovaly tyto organizace 40 procent humanitárních potřeb.
Před vyhoštěním mezinárodních organizací fungovala v Dárfúru, kde od roku 2003 proti sobě bojují povstalecké skupiny a arabské milice podporované vládou, největší humanitární operace na světě. Podle odhadů OSN za posledních šest let přišlo v Dárfúru o život na 300 tisíc lidí a bezmála tři miliony byly vyhnány z domovů.
Foto: Reuters