Bašír je <span>zodpovědný za genocidu</span>, říká súdánský dezertér

Zahraničí
6. 3. 2009 12:18
Demonstrace proti súdánskému prezidentovi před ICC.
Demonstrace proti súdánskému prezidentovi před ICC.

Uprchlíci na západě Dárfúru.Chálid, zdvořilý, tichý Súdánec z Dárfúru, se zdráhá mluvit o své minulosti. Brzy je jasné proč. Podle svých slov byl proti své vůli koncem roku 2002 naverbován do armády súdánského prezidenta Umara Bašíra.

"Měli jsme rozkaz vypalovat celé dárfúrské vesnice. Nutili nás trávit vodu ve studnách. Všechny ženy jsme měli pozabíjet a dívky mladší 14 let znásilnit," svěřuje se opatrně muž, který v roce 2003 z armády zběhl a nyní žije v zahraničí.

ČTĚTE TAKÉ: Průlom: soud vydal zatykač na prezidenta Súdánu     

V západosúdánském Dárfúru proti sobě od roku 2003 bojují arabské milice podporované súdánskou vládou a několik převážně nearabských povstaleckých skupin. Chálid se zúčastnil sedmi různých útoků na dárfúrské vesnice. První z těchto krutých nájezdů - zaměřený na oblast Korma - se uskutečnil v prosinci 2002, tedy několik měsíců před tím, než konflikt v separatistické oblasti Dárfúru oficiálně vypukl.

"Znásilnění jsem předstíral"

Muž, který si nechává říkat Chálid a své skutečné jméno odmítá prozradit, tvrdí, že se snažil děsivým rozkazům vyhýbat. "Nařídili mi, abych znásilnil jednu dívku. Stál jsem před ní a do očí se mi draly slzy. Ale oni naléhali: 'Musíš ji znásilnit. Jestli neposlechneš, zmlátíme tě.' Po další chvilce otálení mě praštili pažbou pušky," vypráví.

Mnohé vesnice v Dárfúru lehly popelem."Když jsem ale k dívce přišel, nemohl jsem to udělat. Odvedl jsem ji do rohu, lehl jsem si na ni a asi deset či 15 minut jsem znásilnění předstíral," dodává.

Jakmile se po akci v Kormě vojáci vrátili na základnu nedaleko města Fášir na severozápadě Dárfúru, dostali výzvu k dalšímu nájezdu.

Když Chálid odmítl, byl zbit a mučen. S vážnými popáleninami na nohou a zádech strávil pět týdnů ve vojenské nemocnici.

Pak následovaly další brutální útoky na vesnice. "Měli jsme rozkaz nikoho nešetřit. "Mnozí lidé s sebou při úprku nemohli vzít všechny děti. Když měli víc než dvě, museli je nechat v domě. Pokud jsme je našli, měli jsme rozkaz je usmrtit," popisuje Chálid.

ČTĚTE TAKÉ: V Dárfúru se nehledě na jednání stále bojuje
                        Válečné zločiny z Dárfúru mají první podezřelé

Sám přísahá, že vždy střílel jen nad hlavy civilistů a navzdory rozkazům nikdy nikoho nezabil. Prý si toho jeho spolubojovníci nevšimli; vypalování domů se ale vyhnout nemohl. "Donutili mě. Neměli jsme na vybranou. Kdybych to neudělal, zastřelili by mě. Jako mé dva kolegy," uvádí.

Demonstrace proti súdánskému prezidentovi před ICC.Důstojníci vyvražďování neozbrojených civilistů podle Chálida zdůvodňovali tím, že místní obyvatelstvo podporuje dárfúrské povstalce. "Vesničané zásobují rebely jídlem a vodou. Když tyhle lidi pozabíjíme a vypálíme jejich vesnice, povstalci nebudou mít zásoby a budou muset odejít," tlumočil Chálid slova svých nadřízených.

Za posledních šest let v důsledku občanské války v Dárfúru zahynulo kolem 300 tisíc lidí a dalších 2,5 milionu bylo nuceno opustit své domovy.

Chálid ani na chvíli nepochybuje, kdo nese vinu za utrpení dárfúrského obyvatelstva. "Umar Bašír zemi vládne. On především je odpovědný za genocidu, za zabíjení dětí, za to všechno. Nemůže tvrdit, že nikoho nezabil, že o ničem neví," říká.

Vypovězení „nástrojů nového kolonialismu"

Prokurátor Mezinárodního trestního soudu Moreno Ocampo.Súdánský prezident Bašír, na něhož Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal tento týden zatykač s obviněním z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Dárfúru, popírá, že by se se svou vládou podílel na násilnostech v regionu či že by vysílal milice džandžauí, aby za něj tuto špinavou práci dělaly.

Bašír také opět zaútočil na OSN a mezinárodní organizace operující v Súdánu, jež jsou podle něj "nástroji nového kolonialismu" a snaží se získat nerostné bohatství země pod svou kontrolu.

Súdánský prezident se však neomezil jen na rétoriku a svá slova doložil i činy. Krátce po středečním rozhodnutí haagského soudu vykázala súdánská vláda z provincie Dárfúr 13 humanitárních organizací. Bašír to odůvodnil tím, že porušovaly zákon a předávaly ICC informace o údajných zvěrstvech v Dárfúru.

Mezi vypovězené humanitární organizace patří i britský Oxfam.Některým z mezinárodních organizací súdánské úřady zabavily část majetku z kanceláří v Chartúmu a Dárfúru a někteří humanitární pracovníci byli podle OSN dokonce na několik hodin zadrženi bezpečnostními silami a zastrašováni.

OSN uvedla, že vypovězením organizací z Dárfúru bude vážně ohrožena humanitární práce v regionu, a vyzvala Súdán, aby svůj krok přehodnotil.

"Rozhodnutí súdánské vlády vypovědět 13 nevládních organizací, které se podílejí na dobročinných operacích v Dárfúru, způsobí, pokud bude realizováno, nezvratné škody humanitárním operacím v oblasti," uvedl dnes v prohlášení generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Podle něj jsou operace nevládních organizací životně důležité pro 4,7 milionu Súdánců, kteří jsou závislí na humanitární pomoci.

Foto: Reuters

Autor: ČTK , BBC

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ