Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová začíná ve středu svou zatím největší a nejdelší zahraniční cestu od nástupu do funkce. Analytiky vůbec nepřekvapuje, že Clintonová míří právě do Afriky. Černý kontinent, bohatý na ropu a nerosty, je totiž pro USA velkou výzvou. Momentálně ovšem v investicích v afrických státech s velkým nerostným bohatstvím kralují Číňané.
Clintonová tak podle expertů hodlá pomoci americkým investorům dohnat ztráty na africkém trhu.
Clintonová navštíví během 11 dnů sedm zemí převážně v subsaharské Africe. Neopomene navštívit Nigérii, která je osmým největším vývozcem ropy na světě, ale sužuje ji vysoká korupce a útoky na ropné společnosti v deltě Nigeru.
Šéfka americké diplomacie zajede povzbudit také ekonomické vztahy s Angolou, která je pátým největším vývozcem surové nafty do USA.
První dáma americké diplomacie zamíří i do bohaté Jihoafrické republiky, s níž mají USA tradičně dobré politické i ekonomické vztahy. Na rozdíl od mnoha jiných afrických zemí je USA zdaleka největším přímým zahraničním investorem v JAR.
Právě ale ostatní africké země, jako Súdán, Zimbabwe, Zambii nebo Kamerun, dobývá svými investicemi Čína. Ta zde podle analytiků nahrazuje vliv bývalých evropských koloniálních mocností. Číňané chtějí africké nerostné bohatství, protože ho potřebují pro udržení svého hospodářského růstu.
Vzájemný obchod Číny s africkým kontinentem podle statistik čínského ministerstva průmyslu loni přesáhl hranici stovky miliard dolarů, což je desetkrát více než na přelomu tisíciletí.
Na černém kontinentu podle odhadů podniká v celkem 13 zemích přes 800 čínských společností. V posledních letech prý na africkém kontinentu pracují až stovky tisíc Číňanů.
Africkým zemím, které od Pekingu neslyší stížnosti na korupci a porušování lidských práv, se obchodní spolupráce s Čínou velmi líbí. Západ nicméně asijského ekonomického giganta kritizuje za to, že Afriku využívá jen pro své obchodní zájmy a netlačí tamní autoritativní režimy výměnou za investice k demokracii a efektivnější ochraně lidských práv.
"Vliv Číny v tomto okamžiku rychle roste a vlivní Afričané sledují, jaká bude odpověď Ameriky," řekl agentuře Bloomberg analytik Derek Scissors z organizace Heritage Foundation. Podle šéfa energetické firmy Gold Star Resources je návštěva Clintonové v Africe "součástí strategie Obamova Bílého domu vyvážit rostoucí ekonomický vliv Číny na africkém kontinentu."
Clintonová se podle analytiků bude snažit Číně ukázat, že se USA afrického trhu nehodlají vzdát. Ministryně zahraničí zahájí svou cestu ve středu v Keni, kde se zúčastní ekonomického fóra.
Na něm se má podle amerických médií jednat o případném posílení takzvaného Paktu pro růst a příležitosti Afriky, který před devíti lety podepsal manžel Clintonové exprezident Bill Clinton.
Tento zákon umožňuje subsaharským zemím exportovat zboží do USA bez cel. USA však každý rok tento pakt přehodnocuje. Podle analytiků by USA měly za nové administrativy učinit z této normy stálou součást americké legislativy.
Dovoz ze subsaharské Afriky do USA, z něhož přes 90 procent tvoří ropa a ropné produkty, loni překročil 86 miliard dolarů (1,5 bilionu Kč). Naopak americký vývoz do této oblasti činil 18,6 miliardy dolarů (333,8 miliardy Kč).
Clintonová na své cestě zamíří kromě Keni také do Jihoafrické republiky, Angoly, Demokratické republiky Kongo, Nigérie, Libérie a na Kapverdy. V Keni by se měla setkat i se somálským prezidentem.
Foto: ČTK/AP, Reuters a Profimedia