Všude okolo je deštný prales, podél šestiproudé "třídy Spravedlnosti" už ale vyrůstají honosné budovy. Řeč je o Oyale, budoucím hlavním městě Rovníkové Guineje. Prezident Teodoro Obiang Nguema Mbasogo chce do megalomanského projektu investovat miliardy z prodeje ropy.
Už zde stojí luxusní hotel za 7 miliard korun, část pralesa byla vykácena kvůli golfovému hřišti. Jednu z budov univerzity nechal Obiang zbourat, protože se mu nelíbil výhled.
Do roku 2020 se sem mají přesunout úřady a 200 tisíc obyvatel, píše Daily Telegraph. Otázkou je, kde je prezident-diktátor vezme. Rovníková Guinea má 700 tisíc obyvatel a většina z nich žije u pobřeží.
Obiang si odlehlou lokalitu pro stavbu nové metropole nevybral náhodou. Současné hlavní město Malabo totiž leží na ostrově poměrně vzdáleném od pevninské části země (Río Muni). Právě toho chtěli využít neúspěšní pučisté v roce 2004 - útok (údajně financovaný synem Margaret Thatcherové Markem) měl přijít z moře.
Obiang je vůči opozici velice podezřívavý. Sám se dostal k moci po vojenském převratu v roce 1979, kdy byl svržen a popraven jeho strýc. Po smrti Muammara Kaddáfího je mimo monarchů nejdéle vládnoucí hlavou státu. Forbes jeho jmění odhadl v roce 2006 na 600 milionů dolarů.
Prostředky pro stavbu nové metropole zajišťuje Obiangovi prodej ropy. Země je po Nigérii a Angole jejím třetím největším producentem v subsaharské Africe. Podle HDP na hlavu by Rovníková Guinea díky ní patřila k rozvinutým státům světa. Všechno bohatství však zůstává v rukou hrstky mocných. Podle Indexu lidského rozvoje je země až na 136. místě.
Ropný průmysl tvoří 90 procent místní ekonomiky. Nic jiného se tu nevyrábí. Všechen stavební materiál musí být importován z ciziny. Podle BBC do Oyaly nákladní vozy dovážejí ze sousedního Kamerunu i potraviny pro dělníky. To vše pro vybudování "bezpečného sídla pro vládu i pro ty příští", jak tvrdí Obiang.
Rovníková Guinea není jediným africkým státem, který se rozhodl, že vybuduje zcela novou metropoli. V 80. letech takto vznikla Abuja, hlavní město nedaleké Nigérie. Podobně se stalo hlavním městěm Botswany Gaborone. Pro výstavbu nového hlavního města se krátce po zisku nezávislosti rozhodl i Jižní Súdán, vyrůst má v lokalitě Ramciel.