Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád dnes dorazil do Káhiry, kde se zúčastní dvoudenního summitu Organizace islámské spolupráce (OIC). Ahmadínežád je prvním prezidentem šíitského Íránu, který navštívil sunnitský Egypt od íránské islámské revoluce v roce 1979. Tehdy také Egypt uzavřel jako první arabská země mírovou smlouvu s Izraelem.
Sbližování obou zemí považovaných za významné hráče dvou hlavních komunit muslimského světa - šíitů a sunnitů - začalo po egyptské revoluci, která v roce 2011 svrhla někdejšího prezidenta Husního Mubaraka.
Ahmadínežáda dnes přišel na letiště osobně přivítat egyptský prezident Muhammad Mursí, který byl v Íránu loni v létě na summitu Hnutí nezúčastněných zemí. Tam však ve svém projevu kritizoval syrského prezidenta Bašára Asada, což bylo v rozporu s politikou Teheránu, který Damašek podporuje.
Dnes má Ahmadínežáda přijmout imám univerzity Al-Azhar Muhammad Ahmad Tájib. Muslim v této funkci je považován za nejvyšší autoritu sunnitského islámu.
Íránsko-egyptské vztahy byly oficiálně přerušeny roku 1980, protože Egypt poskytl v roce 1979 azyl někdejšímu íránskému šáhovi Mohammadovi Rezovi Pahlavímu a o rok později mu pak vypravil státní pohřeb. V Teheránu naopak pojmenovali ulici po vrahovi egyptského prezidenta Anvara Sadata, který podepsal mírovou smlouvu s Izraelem.
OIC má 57 členů a egyptský ministr zahraničí Muhammad Kámil Amr, který se podílel na přípravě summitu, Ahmadínežádovu přítomnost bagatelizoval jako rutinní účast na vrcholném setkání. Summit OIC bude dvoudenní a začne ve středu.
Cílem této mezivládní organizace je upevňovat prostřednictvím ekonomických a společenských kontaktů vzájemnou spolupráci islámských zemí.
O tom, že v případě Egypta a Íránu jde o něco navíc, však svědčí zpráva, že se obě země rozhodly letos ztrojnásobit obchodní výměnu.
Dle analytiků zůstává Sýrie bodem, v němž se Teherán s Káhirou neshodují. Írán má údajně zájem o co nejrychlejší vylepšení vztahů až na nejvyšší úroveň, Egypt podle tisku a západních diplomatů zůstává skeptický.
Íránští diplomaté ujišťují, že sbližování s Egyptem není mířeno proti zájmům zemí Perského zálivu, obávat se prý může jedině Izrael. Mursí se po zvolení nechal slyšet, že smlouvu s Izraelem nehodlá vypovědět.