Egyptský soud dnes zakázal činnost palestinské radikální skupiny Hamas v Egyptě. Hamas je odnoží Muslimského bratrstva, které zemi vládlo po svržení bývalého prezidenta Husního Mubaraka. Teď je ale řazeno k teroristickým organizacím. Nový egyptský premiér Ibráhím Mahláb prohlásil, že jeho cílem bude bojovat proti terorismu a přilákat turisty znovu do Egypta.
Hamas, který ovládá pásmo Gazy, je na seznamu teroristických skupin v USA i Evropské unii. Jeho programem je boj proti Izraeli.
Země se od revoluce potýká s vlnou teroristických útoků zejména na Sinajském poloostrově. Ušetřeni letos nebyli ani turisté, takže některé země nedoporučují svým občanům cestovat do tamních letovisek. ČR své doporučení omezuje jen na sever Sinaje.
S nízkými příjmy z turistů bojuje Egypt už několik let, snad nejvíce to zasáhlo Asuán a Luxor. V Asuánu by měla v těchto týdnech vrcholit turistická sezona, ale zahraničních návštěvníků tu potkáte jen poskrovnu. Krizi nelze přehlédnout.
Například ze tří stovek výletních lodí, které ještě před několika lety pluly po Nilu, jich je dnes v provozu jen několik desítek.
Nynější turistická krize je v moderní historii Egypta neobvyklá, protože trvá už dlouho, od roku 2011. Přesněji od propuknutí takzvaného arabského jara, které však jím zasaženým zemím přineslo zatím obecně více běd než užitku, přinejmenším v ekonomické oblasti.
Pokud jde o povodí Nilu od Luxoru na jih, zažila tamní turistika po hlubokém propadu po zmíněném jaru mírné oživení, ale pak nastala opět krize, která trvá dodnes.
Turistika je motorem egyptského hospodářství, jsou na ní přímo i nepřímo závislé čtyři miliony pracovních míst. V reálu to značí obživu pro zhruba 16 milionů lidí v rodinách těch, kdo v některém ze sedmdesáti oborů spojených s turistikou pracují. To je ohromná masa lidí.
Rok 2013 byl katastrofální. Do země na Nilu přijelo kolem 9,5 milionu návštěvníků, tedy o 17,9 procenta méně než v roce předchozím. Kvůli propadu cen hotelů a dalších služeb klesly příjmy tohoto odvětví o přibližně 40 procent na pouhých šest miliard dolarů.
Tak tomu bylo i roku 2004. Oproti rekordnímu roku 2010 se loni příjmy z turismu snížily o 52 procent! Mírný optimismus vzbuzuje fakt, že po velkém lobbování Egypťanů zrušilo nebo omezilo varování svým turistům ohledně bezpečnosti v Egyptě 28 zemí.
Po rekordním propadu v září roku 2013 nyní počty turistů opět lehce stoupají. Krátkodobým cílem je 14 milionů cizinců a příjmy kolem 11 miliard dolarů.
Ministr Zazú sází na tradiční marketinkové nástroje, zvláště na osobní styk. Žurnalisté a provozovatelé cestovek mají sami psát a hovořit o svých zkušenostech z návštěv Egypta. Káhira se snaží o zlepšení v oblasti leteckého spojení, zvláště s Evropou, odkud přijíždějí téměř tři čtvrtiny turistů.
Pozitivní roli mají v budoucnu sehrát i bezpečnostní kamery, na něž se je možné připojit ze zahraničí. Živý přenos se zatím nabízí z pěti turistických lokalit, počet kamer se už brzy zvýší na 25. Mají ukázat, že ta prázdninová místa jsou opravdu klidná.
Připravují se i nové nabídky, mezi nimi dlouhá cesta parníkem po Nilu už z Káhiry na jih. Dále pak třeba lákadlo v oblasti náboženství, konkrétně putování po stopách svaté rodiny v Egyptě.
Dlouhodobě musejí Egypťané zlepšovat kvalitu nabídek, aby odpovídala rostoucím požadavkům nejen západní klientely.
Pro cizince má však krize jisté výhody. Pokud nyní zavítají k Nilu, mohou si ke své potěše většinou užívat mnohem nižších cen, než je obvyklé v dobrých časech. Třeba projížďka tradiční plachetnicí zvanou felúka dnes přijde na polovinu a méně. Podle toho, jak umíte smlouvat.