Etiopie se <span>stahuje ze Somálska.</span> Volné pole pro islamisty?

Zahraničí
2. 1. 2009 16:24
Etiopští vojáci v Somálsku.
Etiopští vojáci v Somálsku.

Etiopští vojáci v Somálsku.Etiopie dnes začala stahovat jednotky ze Somálska. Kolem tří tisíc etiopských vojáků bylo poslední dva roky největší oporou somálské prozatímní vlády v boji proti islámským milicím. Ze země chce stáhnout vojáky i Africká Unie, což by de facto znamenalo volné pole působnosti pro islámské bojůvky, které by ve zničené zemi neměl kdo hlídat.

Kolona nákladních aut s etiopskými vojáky a různým vybavením podle svědků opustila dnes hlavní město Mogadišo. Stahování potvrdil Bekeret Simon, zvláštní poradce etiopského premiéra Melese Zenawiho. "Stahování nebude možné ukončit během jednoho dne. Bude dokončeno tak rychle, jak jen to bude možné," sdělil dále Bekeret Simon.

"Viděli jsme etiopské jednotky, jak se z Mogadiša přesunují do Afgoye," informoval agenturu Reuters jeden z místních, Umar Abid Núr. "Jejich vozidla převážela hlavně vybavení a vojáky. Nic se nestalo. Projeli bezpečně," řekl a dodal, že hlavní cesta z Mogadiša do Afgoye byla pro ostatní dopravu uzavřena. Afgoya leží asi 30 km severozápadně od somálského hlavního města.

Oběti minometného ostřelování. Islamisté zaútočili na vládní budovy.Ne všude však etiopské stažení probíhá bez incidentů. Jednotky se dnes cestou na mogadišské letiště staly obětí útoku, který si podle očitých svědků vyžádal dva mrtvé a řadu zraněných.

Mezi odborníky panují obavy, že stažení etiopských vojáků přinese do země mocenské vakuum a nechá somálskou vládu podporovanou Západem na pospas islámským povstalcům. Ti již dnes ovládají rozsáhlá území ve středu a na jihu země. Somálská vláda, která má pod kontrolou pouze části Mogadiša a sídla parlamentu Baidoi, bude tlaku islámských milic bez zahraniční pomoci jen stěží čelit.

Navíc i Africká unie, která má v Mogadišu v rámci mírové mise AMISOM asi 3200 vojáků, již dříve dala najevo, že bude etiopské vojáky následovat a zemi také opustí.

Somálsko nyní zažívá největší krizi od počátku 90. let, kdy po svržení prezidenta Mohammeda Siada Barreho vypukla válka klanů a v zemi zavládla anarchie.

Jen od začátku roku 2007 si boje v Somálsku vyžádaly životy 10 tisíc civilistů a milion lidí kvůli nim muselo opustit domovy. Kolem tří milionů Somálců je odkázáno na humanitární pomoc.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ