Jihoafrická policie v úterý střelbou gumovými projektily rozháněla stovky lidí, kteří na předměstích metropole Johannesburgu pokračovali v útocích na přistěhovalce. Vlna násilí proti cizincům, kteří údajně berou místním práci, začala už před více než týdnem. Podle agentury Reuters si xenofobní útoky od té doby vyžádaly už 24 obětí.
Jihoafrická fotbalová asociace vyjádřila obavy, že podobné nepokoje by mohly narušit světový fotbalový šampionát, který bude Jihoafrická republika hostit v roce 2010.
Vláda dokonce podle serveru BBC News zvažuje nasazení armády. Policie zatím vyslala do neklidných čtvrtí posily a zatkla celkem na 200 lidí.
ČTĚTE TAKÉ: Apartheid v apartheidu. Lůza pálí přistěhovalce
Další dva lidé byli podle místních médií zabiti v noci na dnešek v provizorní cizinecké čtvrti Ramaphosa východně od Johannesburgu. Obyvatelé chudinských předměstí jihoafrické metropole viní imigranty z toho, že jim berou práci a zvyšují kriminalitu.
Davy nemajetných Jihoafričanů v posledních dnech přistěhovalce napadali, rabovali jejich obchody a podpalovali jim obydlí. Několik imigrantů bylo podle agentur upáleno a řada žen byla znásilněna. Situaci údajně zneužily k řádění také zločinecké gangy.
"Potřebujeme mít jistotu, že násilí bude ukončeno co nejdříve," řekl výkonný předseda Jihoafrické fotbalové asociace Raymond Hack. Jihoafričtí organizátoři ale odmítli spekulace, že by jim světová fotbalová federace FIFA chtěla světový šampionát odebrat.
Před útoky uprchlo na 13 tisíc cizinců, uvedl server BBC. Mnozí z nich se skrývají v kostelích a na policejních stanicích. Humanitární pracovníci se jim snaží zajistit jídlo a přístřeší.
Vládnoucí Africký národní kongres (ANC) tvrdí, že situace na předměstích začíná být pod kontrolou.
V padesátimilionové Jihoafrické republice žije až pět milionů uprchlíků, z nichž údajně více než tři miliony pocházejí ze Zimbabwe. Další početnou komunitou jsou Mosambičané. Právě tyto skupiny jsou nejčastějším terčem nynější vlny násilí.
Útoky na cizince přicházejí v době, kdy v zemi narůstá inflace a lidé začínají být nespokojeni s hospodářskou politikou vlády prezidenta Thaba Mbekiho. Analytici se obávají, že současná vlna násilí by mohla zvýšit politickou nestabilitu v zemi.
Vláda se mimo jiné obává, že útoky by mohly turisty odradit od návštěvy země. Turistika se přitom na hrubém domácím produktu JAR podílí asi osmi procenty. Minulý rok Jihoafrickou republiku navštívilo téměř 8,5 milionu lidí.
Foto: AP, Reuters