<span>Krvavému Dárfúru</span> svítá na lepší časy

Zahraničí
24. 2. 2010 12:35
Súdánští rebelové ze SPLA.
Súdánští rebelové ze SPLA.

Súdánští rebelové ze SPLA.Stovky tisíc zemřely, miliony musely uprchnout. Konflikt v Dárfúru na západě Súdánu vře už řadu let - zpočátku světem prakticky ignorován. Nyní podepsali súdánský prezident Bašír a jedna z hlavních povstaleckých skupin příměří. Začalo platit dnes ráno.   

Prezident Umar Bašír signoval dohodu o zastavení bojů s povstaleckou skupinou Hnutí pro spravedlnost a rovnost (JEM) v úterý v katarském Dauhá.  

Jde zatím pouze o rámcovou smlouvu, konečné dohody by měly dosud znesvářené strany dosáhnout do 15. března. Včerejší podpisové ceremonie se zúčastnil také katarský emír Hamada bin Chalíf Sání a čadský prezident Idriss Déby.

Za JEM podepsal rámcovou dohodu jeho vůdce Chalíl Ibráhím, který se v sobotu v Čadu shodl s představiteli Súdánu na návrhu jejího textu. Ten předpokládal příměří a začlenění bojovníků JEM do súdánské armády.

V jednom z článků se počítá s tím, že se JEM počínaje podpisem konečné dohody stává politickou stranou. V návrhu se rovněž hovoří o obnově Dárfúru a odškodnění obyvatel této oblasti.

Ibráhím podporoval převrat, jímž se dostal Bašír v roce 1989 k moci. Než se roku 2003 připojil k povstání v Dárfúru, zastával posty v místních vládách v Dárfúru a dalších oblastech Súdánu.

Konflikt mezi převážně arabskými milicemi podporovanými Chartúmem a vládními jednotkami na straně jedné a různými povstaleckými skupinami v západním Súdánu na straně druhé trvá sedm let.

Prvotní zprávy o konfliktu byly často dost chaotické a hovořily až o milionu mrtvých. Podle zdrojů OSN si vyžádal asi 300 tisíc obětí na životech a o domovy přišly téměř tři miliony osob. Mnoho z nich se uchýlilo do uprchlických táborů na súdánsko-čadské hranici. Chartúm dlouhodobě přiznává asi 10 tisíc mrtvých. Na půdě OSN i ze strany různých západních států se zpočátku hovořilo o vyslání mocné mezinárodní vojenské síly do Dárfúru, ale zůstalo jen u proklamací.

Bašír a šéf rebelů z JEM si podávají ruku v Kataru.Zástupci súdánské vlády i povstalců se v Kataru tvářili optimisticky, ale přiznávali, že k trvalému míru v oblasti konfliktu bude ještě třeba trpělivosti a vstřícných kroků obou stran. Další skupiny rebelů se zatím k příměří nepřipojily.

Katarský emír Hamada bin Chalíf Sání zajistil vytvoření banky na obnovu Dárfúru, jež má mít počáteční kapitál milion dolarů.

Mezinárodní trestní soud v Haagu vydal loni v březnu na Bašíra zatykač za údajné válečné zločiny spáchané v Dárfúru.

Chartúm uzavřel v minulých letech dohody o rozdělení moci a bohatství země s několika dalšími povstaleckými skupinami, které působily na východě nebo jihu Súdánu. Bašír doufá, že mír v Dárfúru zaručí klidné parlamentní volby, vypsané na dny od 11. do 13. dubna.

Tuto naději kazí významná povstalecká skupina z Dárfúru, frakce Súdánské osvobozenecké armády Abdal Váhida Muhammada Núra, která se k mírovému procesu odmítá připojit.

Nepálské modré přilby a uprchlíci z Dárfúru.

Foto: OSN

Autor: - pp -, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ