Lékaři bez hranic: Ebola se v západní Africe vymkla kontrole

Zahraničí
24. 6. 2014
Proti vražedné ebole neexistuje žádný známý lék. Situaci v Africe navíc komplikuje neinformovanost místního obyvatelstva.
Proti vražedné ebole neexistuje žádný známý lék. Situaci v Africe navíc komplikuje neinformovanost místního obyvatelstva.

Epidemie eboly, která v únoru vypukla v západoafrických státech Guinea, Libérie a Sierra Leone, se vymkla kontrole. Podle organizace Lékaři bez hranic (MSF) bude třeba k zamezení jejího šíření vynaložit značné zdroje od vlád a humanitárních skupin. 

Podle poslední zprávy, kterou MSF o epidemii zveřejnila v pondělí, stoupl počet úmrtí na ebolu na nejméně 350 od letošního února. To je nejvíc od prvního objevení eboly ve střední Africe v roce 1976.

V západní Africe se navíc ebola ještě nikdy nevyskytla. Místní lidé jsou objevením této choroby zděšení a zároveň nedůvěřují zdravotnickým zařízením, což snahy dostat nemoc pod kontrolu ještě komplikuje, dodala MSF.

Obyvatelům navíc chybí základní informace o nemoci, takže stále připravují těla zemřelých na pohřeb tradičním způsobem a vystavují se tak kontaktu s tělními tekutinami, jejichž prostřednictvím se nákaza přenáší.

Ebola má devadesátiprocentní úmrtnost a neexistuje na ni ani očkování ani známý lék. První příznaky zahrnují horečku, bolesti hlavy, svalů, zánět spojivek a celkovou slabost. Další fázi pak provází zvracení, průjem a krvácení.

MSF potvrdila výskyt nakažených na více než 60 místech ve zmíněných třech zemích. Jako poslední se mezi ně připojila Sierra Leone, kde se první případy nákazy objevily až koncem května.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Youssouf Bah

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné