Tisíce neozbrojených obchodních lodí se snaží proplout bez úhony kolem somálských břehů. A třesou se před možným útokem pirátů. Jistá ruská společnost údajně vyměňuje u Somálska role a nabízí svým klientům jachty a možnost si na mořské lupiče zastřílet, napsal rakouský list Wirtschaftsblatt.
Obchodní idea je prostá. Pronajaté plavidlo slouží jako návnada na piráty. Když se na něj ale somálští zlosynové pokusí zaútočit, zažijí velmi nepříjemné překvapení - vpravdě poslední v životě.
Namísto bezbranné posádky a pasažérů střetnou po zuby ozbrojené „turisty", kteří je přivítají palbou z granátometů, raketometů, kulometů a dalších lehčích střelných zbraní. Cílem je útočníky pobít a potopit jejich lodě.
Jeden den na luxusní jachtě stojí 5790 dolarů, píše Wirtschaftsblatt. Loď tak dlouho křižuje podél somálského pobřeží, až ji piráti napadnou. Vyplouvá se z Džibuti a cílovým přístavem je keňská Mombasa (nebo obráceně).
Jachta pluje relativně pomalu, zhruba pět námořních mil za hodinu, případně ještě pomaleji. Čím vším chtějí turisté na piráty střílet, záleží jen na naditosti jejich peněženky.
Samopal typu AK-47 se pronajímá za 9 dolarů na den, k tomu 100 kusů munice za 12 dolarů. Granátomet stojí 175 dolarů denně. V ceně jsou tři granáty, další za příplatek. Používání kulometu upevněného na lafetě přijde na 475 dolarů.
Kdyby si bohatí zákaznici nedokázali se somálskými mizery poradit, jsou na palubě lodi na jejich ochranu bývalí příslušníci ruských speciálních jednotek. Ruští elitní vojáci se o bezpečnost lodi starají hlavně v noci. Tehdy zní z paluby diskotéková hudba jako další vábnička na piráty.
Do jaké míry lze ovšem zprávu o safari na piráty brát vážně, je otázka. Sám list Wirtschaftsblatt na konci článku dodává, že u autorů může jít o „satiru".
Úsměvné je, že ačkoli se čerstvě hovoří o ruských organizátorech lovu na piráty, téměř identickou zprávu přinesla už začátkem června některá ruská média, přičemž uváděla, že somálské safari pořádá blíže neurčená společnost kdesi v Evropě.
Odkazovala přitom na adresu somalicruises.com. Na této adrese se lze dočíst i doporučení klientů, kteří se už údajně lovu na piráty zúčastnili.
Jistý Lars z německého Hamburku si pochvaluje, že skolil tři piráty. Už prý nikdy nepojede lovit do Afriky divokou zvěř. Jakýsi Donald ze Salt Lake City zase píše, že jeho dvanáctiletý synek potopil dva pirátské čluny. Lze jen dodat: pašák!
Foto: Prifimedia, somalicruises.co a Reuters