Nigerské město Agadez, které se ještě před rokem hemžilo překupníky lidí a migranty na cestě do Evropy, utichlo. Zatímco podle některých analytiků se pašeráci a migranti pouze přesunuli jinam, jiní výrazný pokles počtu běženců projíždějících Agadezem přičítají spolupráci mezi nigerskou vládou a EU. Navzdory tomu však počet migrantů přijíždějících do Evropy neklesl.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
Ani ne před rokem byl Agadez plný pašeráků lidí, kteří vydělávali na tom, že migrantům slibovali lepší život v Evropě. Finanční pomoc od EU spojená s výcvikem nigerských bezpečnostních služeb však pašování lidí z Agadezu učinila přítrž.
"Počet migrantů v Agadezu od srpna stabilně klesá... Dříve městem procházelo několik tisíc lidí týdně, teď se jejich počet blíží k nule," řekla Marina Schrammová z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).
Nigerem v listopadu podle EU prošlo pouze 1500 migrantů, což je výrazně méně než v květnu, kdy jich bylo 70 tisíc. EU to přičítá spolupráci s nigerskou vládou.
V roce 2015 vznikl svěřenecký fond pro Afriku, kterému Evropská komise poskytla 1,8 miliardy eur (přes 48,6 miliardy korun) na oblasti Sahelu, Čadského jezera, Afrického rohu a severní Afriky, odkud nejčastěji vyráželi afričtí migranti do Evropy. Loni Evropská komise do fondu přispěla dalšími 500 miliony eur (13,8 miliardy korun) s tím, že prioritně pomůže s financováním zabezpečení hranic a při tvorbě nových pracovních příležitostí v Nigeru, Etiopii, Senegalu, Mali a Nigérii. V dubnu EU rovněž pomohla s výcvikem bezpečnostních složek v Agadezu. Loni v listopadu místní policie zadržela na 100 pašeráků lidí a zkonfiskovala 95 vozů, ve kterých byli migranti převáženi.
Peter Tinti z organizace, která bojuje proti mezinárodnímu organizovanému zločinu, však tvrdí, že pašeráci se možná jen přesunuli a mohou teď vybírat od migrantů za své služby ještě více peněz než dříve.
Sama EU loni v prosinci přiznala, že počet migrantů přijíždějících do Evropy zatím neklesl, a to navzdory snížení počtu migrantů a pašeráků projíždějících Nigerem. V roce 2016 ze severní Afriky do Evropy přišlo 181 tisíc migrantů, což je více než během každého předešlého roku.