Po 13 letech oficiálně končí mírová mise OSN v Pobřeží slonoviny. O ukončení operace, která přišla na 153 milionů dolarů (3,5 miliardy korun) v posledním roce, Rada bezpečnosti OSN rozhodla v dubnu 2016. Krok byl zdůvodněn politickou stabilitou v zemi. Zatímco někteří experti misi přičítají zásluhy za stabilizaci země po letitém konfliktu, jiní upozorňují na to, že mír je křehký - odvolávají se přitom na vzpoury vojáků, které se odehrály v posledních měsících.
" Ukončení mírové mise OSN v Pobřeží slonoviny (UNOCI) je důsledkem ohromného posunu na cestě k míru, dlouhodobé stabilitě a ekonomické prosperitě," řekla velvyslankyně Pobřeží slonoviny při OSN Aichatou Mindaoudouová.
V roce 2002 vyústil pokus o převrat v Pobřeží slonoviny v občanskou válku. V roce 2007 podepsala vláda na jihu s povstalci na severu mírovou dohodu, nadále však mezi stranami panovalo napětí. Mírové síly OSN v zemi dohlížely na udržení příměří.
Když v roce 2011 tehdejší prezident Laurent Gbagbo odmítl uznat volební prohru, přišlo při nové vlně násilí asi tři tisíce lidí o život a země se tak opět ocitla na prahu občanské války. Současný prezident Alassane Ouattara se ale nakonec s pomocí svých někdejších povstaleckých spojenců a mezinárodního společenství stal hlavou státu.
Mnoho obyvatel Pobřeží slonoviny ukončení mise vnímá jako pozitivní, navzdory napětí, které vyvolaly nedávné vzpoury vojáků za vyšší platy, které jim vláda nakonec schválila. Násilí, jež se v zemi před šesti lety odehrálo, nicméně zůstává živou vzpomínkou.
Přestože poslední prezidentské volby v roce 2015, během kterých byl Ouattara znovuzvolen do čela země, byly poklidné. Ústava mu neumožňuje ucházet se o třetí mandát. Experti proto upozorňují, že mocenské vakuum by mohlo v zemi vyvolat nejistou politickou situaci.