Zimbabwská vláda dnes obvinila bývalou koloniální mocnost Británii, že se kvůli epidemii cholery v Zimbabwe snaží získat podporu západního světa k invazi do tohoto zdevastovaného jihoafrického státu. Informuje o tom zimbabwský státní tisk.
Dětský fond OSN (UNICEF) mezitím upozornil, že epidemie cholery v Zimbabwe se může v příštích týdnech značně zhoršit a přinést smrt dalším dvěma tisícům lidí.
Mezinárodní společenství stupňuje tlak na zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho, kterého obviňuje, že dříve prosperující africkou zemi přivedl na pokraj zhroucení. Podle britského premiéra Gordona Browna nabrala krize v Zimbabwe mezinárodních rozměrů; Brown označil Mugabeho vládu za režim "potřísněný krví".
K opuštění politické scény vyzvala Mugabeho mimo jiné americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.
Podle Mugabeho mluvčího George Charamby tato kritika západního světa předznamenává spiknutí, která má za cíl sesadit Mugabeho vojenskou silou. "Nevím, o čem ten bláznivý premiér (Brown) mluví. Žádá invazi do Zimbabwe ... ale to se mu nepodaří," řekl Charamba zimbabwskému státnímu listu Sunday Mail.
Keňský premiér Raila Odinga dnes uvedl, že mezinárodní jednotky by se měly připravit na invazi do Zimbabwe, která by ukončila stále se zhoršující humanitární situaci v zemi. "Jestliže nejsou žádné jednotky k dispozici, AU (Africká unie) musí umožnit OSN, aby do Zimbabwe poslala své síly, které nad zemí převezmou kontrolu a přinesou obyvatelům humanitární pomoc," uvedl Odinga. Mugabe by podle Odingy měl být souzen za zločiny proti lidskosti.
Mugabe a jeho vláda často tvrdí, že za krizi v Zimbabwe mohou sankce západních zemí. Mugabeho ministři nedávno obvinili sankce západního světa také z epidemie cholery, která Zimbabwe v současnosti sužuje a podle oficiálních odhadů si zde vyžádala téměř šest stovek obětí na životech.
UNICEF varuje, že nemocí by se v příštích týdnech mohlo nakazit až 60 tisíc lidí a počet obětí může stoupnout až na 2700.
Zimbabwská vláda vyhlásila kvůli epidemii výjimečný stav a požádala Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) o naléhavou mezinárodní pomoc s bojem proti této nebezpečné nemoci. Humanitární organizace Oxfam varuje, že epidemie se vymyká kontrole a během právě začínajícího období dešťů se bude šířit ještě rychleji než dosud.
Epidemii cholery v Zimbabwe způsobuje z velké části hospodářská krize, kvůli které se hroutí zdravotnický systém, v zemi je nedostatek léků a na mnoha místech chybí pitná voda. Zimbabwe navíc trápí nedostatek potravin a inflace zde dosahuje 231 milionů procent.
Foto: AP a Reuters