Může taktika z 19. století zastavit somálské piráty?
11.04.2009 11:30 Analýza
Vypadá to, že plány mezinárodního společenství na boj s piraterií u somálských břehů váznou. Možná by bylo užitečné se podívat do historie. „Zničení vosího hnízda je efektivnější než chytání jedné vosy za druhou," poznamenal v roce 1841 tehdejší britský ministr zahraničí lord Palmerston.
Tento významný britský státník byl stoupencem takzvané diplomacie dělových člunů (gunboat diplomacy). Jejím základem byla hlavně námořní a vojenská moc tehdejší Británie (diplomacii dělových člunů však používaly všechny tehdejší evropské mocnosti). Okázalé přehlídky vyspělé vojenské techniky měly zastrašit kohokoliv, kdo by snad chtěl ohrozit strategické či obchodní zájmy Britského impéria.
Palmerston se v polovině devatenáctého století postavil za kapitána Josepha Denmana, jenž zničil na západoafrickém pobřeží ubikace otroků. Vlastníci ze Španělska okamžitě žádali náhradu, píše zpravodajský server BBC News.
Britové, kteří se tehdy snažili zamezit obchodu s otroky, se občas dostali do sporu s právem. Demnan nakonec vyšel od soudu čistý a Královské námořnictvo pokračovalo ve svém tažení proti otroctví.
James Walvin poznamenává ve své knize Černá slonovina: „Mezi lety 1820 a 1870 obsadilo Královské námořnictvo téměř 1 600 lodí a osvobodilo 150 tisíc otroků."
Hlavně podle práva
Dnes piraterii v Somálsku živí dolary z výkupného. Vyjednává se a nakonec si „rytíři štěstěny" přijdou na své. Vypadá to, jako by moderní námořnictva potřebovala pár kapitánů jako Joseph Denman nebo podobně založených Američanů typu fregatního kapitána Stephena Decatura.
Decatur dostal roku 1815 za úkol zahnat piráty u severní Afriky. Odvážný velitel místo toho zajal vlajkovou loď alžírského beje (tehdejší vládce) a vynutil si kapitulaci. Když se později bej snažil dohodu zrušit, Britové a Holanďané začali bombardovat Alžír.
V současnosti se nezdá, že by byl podobný útok na „vosí hnízdo" v Somálsku možný. Rada bezpečnosti OSN přitom posvětila použití „nezbytných prostředků" k zastavení pirátů na širém moři a dokonce i jejich pronásledování do výsostných vod Somálska.
Nicméně rezoluce, které podobné akce dovolují (1838 a 1846), obsahují i omezení: Vše musí být v souladu s mezinárodním právem, čímž se rozumí plnění podmínek mezinárodního práva Námořní konvence.
Námořní konvence v článku 105 povoluje obsazení pirátského plavidla. Článek 110 však praví, že válečná loď (a pouze válečná loď) musí vyslat k podezřelému plavidlu člun a dotázat se na doklady, aby zjistila, zda jde vskutku o piráty.
Podobný typ akce by zřejmě fregatnímu kapitánovi Decaturovi neseděl.
Právní omezení, nedostatek válečných lodí a nechuť zasáhnout piráty v jejich přístavech (snad aby nepřibylo ještě více chaosu do zhrouceného Somálska) vytváří ideální půdu pro korzáry.
Vypálit „vosí hnízda"?
I kdyby, parafrázujeme-li Palmerstona, vojáci všech národů shromážděných na válečných plavidlech u Somálska „chytali piráta po pirátovi", co s nimi potom? Dnes jsou prostě předáni do Keni, která si s nimi však neví rady. Nikdo neví, jak dlouho za mřížemi novodobí bukanýři budou. Možná již za pár týdnů opět vezmou do ruky Kalašnikov, nasednou na loď a vydají se na lov.
Monitorovací skupina OSN pro Somálsko uplynulý prosinec vydala zprávu, v níž kárá majitele lodí, kteří zaplatili výkupné. Za minulý rok si totiž pirateska přišla na osmdesát milionů dolarů. „Enormní výkupné pohánělo růst pirátských skupin," píše se ve zprávě.
Analytici OSN byli rovněž znepokojeni „zjevnou provázaností pirátské sítě s administrativou Puntlandu na všech úrovních". Puntland je odštěpenecký region Somálska přesně na Africkém rohu.
Jak současnou situaci řešit? Někteří z čtenářů BBC navrhli zajímavé postupy:
- Konvoje. V některých případech již k jejich sestavení došlo
- Ozbrojení posádek
- Ozbrojení obchodních lodí těžkými děly. Majitelé lodí však zřejmě nebudou chtít riskovat střety na otevřeném moři
- Nalákat piráty na zjevně neozbrojená plavidla - válečné lodě, které by se posléze demaskovaly. Bylo by to „v souladu s mezinárodním právem"?
- Zachovat se jako Denman a Decatur a vypálit „vosí hnízda"
Foto: Wikipedia, ČTK/AP, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.