Škrtnutím pera zrušila jihoafrická Namibie některé zeměpisné názvy pocházející z časů vilémovského Německa. A přišla tak o kus své historické paměti. Nejprominentnější obětí se stal bývalý říšský kancléř Leo von Caprivi. Přesněji po něm pojmenovaný pruh země. V Africe jde o jeden z nejznámějších geografických útvarů z koloniálních dob.
Výměnu původně německých názvů, kterou navrhla volební komise, stvrdil svým podpisem namibijský prezident Hifikepunye Pohamba - stalo se tak v rámci změn volebních obvodů.
Nejprominentnějším "nebožtíkem", přinejmenším z pohledu turistů, geografů a historiků, se stal pro cestovatele velmi atraktivní a strategicky významný region zvaný Capriviho pruh či Pás Caprivi (angl. Caprivi Strip, překlad z něm. Caprivi-Streifen).
Jde nejspíše o nejnápadnější zeměpisnou anomálii na černém kontinentě. Od začátku srpna se nově jmenuje Zambezi a tvoří jednu ze 14 provincií Namibie.
Odstranění "rasistických koloniálních" názvů nepostihlo jen hraběte Capriviho. Přejmenovala se i další místa. Přístavní městečko, které se za časů německého kolonialismu v letech 1884 až 1915 jmenovalo podle jednoho brémského obchodníka s tabákem a spoluzakladatele kolonie (Adolf) Lüderitz, se nyní nazývá !Nami≠Nüs.
To není překlep, tak se namibijsky píší slova jazyka domorodých bušmanů a jejich mlasky. !Nami≠Nüs znamená česky "objetí".
Město Schuckmannsburg dostalo svůj původní název Lohonono. Okres a volební obvod Steinhausen se nyní nazývá Okarukambe.
Capriviho pruh je dlouhý 450 kilometrů a místy jen 30 kilometrů úzký.
Hrabě Caprivi, po Bismarckovi říšský kancléř v letech 1890 až 1894, vyhandloval toto území s Brity.
Oba kancléři vznášeli na konci 19. století až agresivně nároky na některá území hlavně ve východní Africe. Dožadovali se mimo jiné oblastí u moře na severu dnešní Keni a u Velkých jezer.
Cílem bylo přimět Brity k přenechání ostrova Helgoland v Severním moři Němcům. Berlín se obával britské kolonie podobné Gibraltaru, která by ovládala námořní trasy do Hamburku a Brém.
Londýn přistoupil na německou hru a vyměnil Helgoland za Němci ovládaný ostrov Zanzibar a za jejich nároky v Keni a na západ od jezera Malawi (Njasa). Kancléř Caprivi od Britů ještě vymohl pruh země, který by spojoval Německou jihozápadní Afriku s povodím řeky Zambezi, tím i s Indickým oceánem a vodami u říšské državy Německé východní Afriky, dnes Tanzanie.
Tak vznikl zeměpisně trochu podivný Capriviho pruh. Jako spojnice mezi západem a východem Afriky byl ale nakonec Němcům v podstatě k ničemu.
Kancléř Leo von Caprivi, německý generál a státník, pochází z rodiny, jejíž předkové přišli v 17. století ze slovinského Kraňska do Slezska. V Kraňsku mělo jejich jméno tvar Kopriva.
Změna německých místních názvů na domorodé se sice děje v souvislosti s blížícími se volbami, ale za celou akcí je ještě něco více. Namibie ze sebe dále setřásá koloniální minulost a vrací se ke svým kořenům.
U místních občanů se však přejmenování nesetkává jen se souhlasem, ale vzbuzuje i kritiku a odpor. Ten je nejsilnější v Lüderitzu, respektive !Nami≠Nüsu.
Část tamějších obyvatel chce věc napadnout u soudu. Na webu a také v sociálních sítích se objevily protikampaně.
Po získání nezávislosti Namibie roku 1990 začali v Capriviho pruhu působit secesionisté z hnutí Caprivi Liberation Movement (CLM), jejichž cílem bylo odtržení od Namibie.
Roku 1994 vypukla rebelie vedená Mushakem Muyongem, za níž byly jak etnické, tak ekonomické důvody.
Oblast o rozloze asi 20 tisíc kilometrů čtverečních má významné surovinové zdroje a přírodu, jež je magnetem pro turisty.
Jako jediný region Namibie leží Capriviho pruh, tedy Zambezi, téměř výlučně v tropech a sestává z velké části z mokřin. Oblastí navíc protékají řeky Okavango, Cuando a vedlejší ramena Zambezi. Hlavně od prosince do března je to doslova ráj divoké zvěře.
Je to ale svým způsobem i ráj pro AIDS. Nikde jinde v Namibii není HIV pozitivních tolik jako zde. AIDS má každá čtvrtá těhotná žena. Infikováno je zhruba 34 procent místních obyvatel.
V Namibii stále žije německá menšina. Asi 20 tisíc lidí udává jako svůj mateřský jazyk němčinu. Další statisíce ji ovládají jako druhý jazyk.
Němčina je jednou z uznávaných národních řečí. Německé názvy má nadále nemalé množství obcí, míst či ulic. Stanou se i ony postupně obětí "dekolonizace"?