Keňská vláda se v posledních čtyřech letech chovala vůči ochráncům lidských práv nepřátelsky. Ve zprávě, která zkoumá bezpečnostní situaci v Keni před nacházejícími prezidentskými volbami, to uvedla Světová organizace proti mučení (OMCT) a Mezinárodní federace pro lidská práva (FIDH). Prezidentské volby se budou v Keni konat 8. srpna.
Zpráva se zmiňuje například o případu právníka Willieho Kimaniho, který byl v červnu 2016, unesen, mučen a zavražděn. Tento právník zastupoval řidiče, který tvrdil, že na něj bezdůvodně střílel policista. Několik policistů bylo ve spojení s incidentem zatčeno. Případ Kimaniho však podle ochránců práv tvoří pouhý zlomek násilí, které mají na svědomí keňské bezpečnostní složky. Většina brutality prý zůstává nepotrestána.
Keňské úřady mají rovněž na svědomí násilné rozpouštění nahlášených demonstrací. Podle zprávy tím potlačují svobodu projevu.
Všechny národní a mezinárodní neziskové organizace v Keni musí být zaregistrovány. Úřady tak mohou rozhodnout o blokování grantů či zamítnout žádosti o pracovní povolení. Jak přesně nadcházející volby ovlivní činnost ochránců lidských práv a jaký budou mít dopad na občanskou společnost podle autorů zprávy zatím není jasné.
Současný prezident Uhuru Kenyatta bude letos opět kandidovat na post hlavy státu. Jako svého zástupce si vybral současného viceprezidenta Williama Ruta. Mezinárodní trestní soud (ICC) oba muže v minulosti vyšetřoval v souvislosti s násilím během voleb na přelomu roku 2007 a 2008. Při násilnostech tehdy přišlo o život na 1100 osob a asi 600 tisíc lidí muselo opustit své domovy. Kenyatta a Ruto nakonec nebyli shledáni vinnými, nicméně řada keňských a mezinárodních organizací na ochranu lidských práv je podezírá z podílu na násilnostech.