OSN požehnala mezinárodnímu vojenskému zásahu v Mali

Zahraničí
13. 10. 2012 09:40
Islamistům se snaží čelit některé místní milice.
Islamistům se snaží čelit některé místní milice.

Rozhodnutí bylo jednomyslné. Rada bezpečnosti OSN schválila v noci na dnešek rezoluci slibující podporu případné mírové misi západoafrických zemí na severovýchodě Mali, který ovládají islamisté. Mise se zřejmě nějakým způsobem zúčastní i některé státy NATO.

Vlády zemí regionu mají upřesnit své plány pro případnou intervenci do 45 dní. Pak bude muset Rada bezpečnosti ještě schválit rezoluci, která dá ozbrojené intervenci zelenou. Ještě před případným vojenským zásahem musí být podle rezoluce vyčerpány všechny diplomatické možnosti řešení krize.

Z území zasažených islamistickým morem utekly statisíce lidí.RB OSN vyzvala jak vládu v Bamaku, tak její nejrůznější nepřátele, aby zahájili "věrohodná jednání". Současně se vypracovává plán na znovudobytí území ovládaného islámskými radikály.

Intervenční mezinárodní jednotky by pak sestavoval blok západoafrických států ECOWAS, případně Africká unie (AU).

O podporu požádala OSN maliská vláda. Mezinárodní společenství by intervenci podpořilo nejspíš jen nepřímo - poskytnutím výzbroje nebo logisticky. Zahraniční experti by se však měli především podílet na výcviku vládních vojáků v Mali. O něčem podobném uvažuje také Evropská unie, která by měla o způsobu případné podpory rozhodnout v pondělí. Třeba německá vláda signalizovala, že by byla ochotna cvičit bezpečnostní síly v oblasti Sahelu.

Rada bezpečnosti v nejnovější rezoluci vyjadřuje vážné obavy z pokračujícího zhoršování bezpečnostní a humanitární situace na severu Mali a z posilování teroristických elementů v regionu.

Islamisté zavedli na severovýchodě Mali právo šaría.Tamní islámští radikálové mají vazby na severoafrickou větev teroristické sítě al-Kajda a prosazují vládu podle islámského práva šaría. Zavedli také islámské právo šaría, na jehož základě už odsoudili řadu lidí k uřezání údů, ukamenování nebo bičování. Chtějí tak násilím donutit místní obyvatele, aby přijali jejich světonázor.

Muslimští fanatici zakázali například také vyzváněcí tóny mobilních telefonů, které nesestávají z předčítaných veršů koránu. Ženy se musejí zakrývat a nesmějí nosit šperky nebo používat parfémy, jinak jim hrozí trest. Zakázány jsou také cigarety nebo alkohol.

Islamisté využili převratu. Ničí vzácné památky

Při puči letos v březnu svrhli vojáci v Mali prezidenta Amadoua Tourého a o měsíc později vládu. Přechodně se stal hlavou státu Modibo Diarra a premiérem Diocounda Traoré. Armáda slíbila uspořádat v brzkém termínu nové volby.

Islamističtí bojovníci v Mali.Mezitím se o protipuč marně pokusila prezidentská garda a rozlícení občané zbili Diarru do bezvědomí v jeho paláci. Politických zmatků v zemi využili separatističtí Tuaregové a islamisté ze skupiny Ansar Dine (Ochránci víry), kteří mají vazby na al-Kajdu z Maghrebu. Ze severovýchodu Mali vyhnali špatně vyzbrojenou a demoralizovanou armádu a vyhlásili tam nový stát Azavad; zabírá téměř dvě třetiny maliského území.

Koncem června islamisté vyhnali z obsazených velkých měst Tuaregy, své krátkodobé spojence, a v proslulém Timbuktu, jejž založili v 12. století nomádi, začali krumpáči, lopatami a kalašnikovy ničit vzácné památky - hliněné stavby zapsané na seznamu UNESCO.

Autor: - pp -Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ