Po útoku rozhořčených vesničanů na tým vládních úředníků provádějící informační kampaň o epidemii eboly bylo na jihovýchodě Guineje zabito osm jeho členů. Mezi mrtvými jsou podle něj tři novináři. "Osm těl bylo nalezeno ve vesnické latríně. Tři měla proříznuté hrdlo," řekl vládní mluvčí Damantang Albert Camara. Šest osob bylo podle něj v souvislosti s případem zatčeno. Incident se odehrál v úterý v obci Wome nedalo města Nzérékoré. Tato oblast je epidemií smrtícího viru v Guineji zasažena nejvíce.
Některé zdroje uvádějí, že tři členy informačního týmu vesničané stále ještě zadržují. V delegaci byl podle ní také místní guvernér a manažeři zdravotnických středisek a nemocnic.
Podle nejnovějších statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) zabila už ebola nejméně 2630 lidí, nakaženo je dalších nejméně 5357 osob. Epidemie zasáhla hlavně Libérii, Sierru Leone a Guineu, virus se rozšířil i do Senegalu a Nigérie. Mezi nakaženými je i 318 lékařů a dalších zdravotnických pomocníků, 151 z nich nákaze podlehlo.
Z Libérie byla evakuována francouzská dobrovolnice z organizace Lékaři bez hranic (MSF), která se v zemi nakazila ebolou. V noci na dnešek byla speciálně upraveným letadlem přepravena do vojenské nemocnice Bégin u Paříže, kde se jí dostane "experimentálního ošetření", řekla dnes v rádiu RTL ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová.
Snahy místních úřadů v boji proti ebole značně komplikuje přístup místních obyvatel, mezi nimiž se šíří strach a dezinformace. Pomocníkůn nedůvěřují. Podle mnoha z nich je ebola "vynálezem bílých k zabíjení černochů", jsou proto skeptičtí vůči zdravotnickým úřadům a lékařům a důvěřují spíše tradičním léčitelům.
Třídenní zákaz vycházení vyhlásila západoafrická Sierra Leone. Až do neděle mají zdravotničtí pracovníci v rámci kampaně proti šíření této smrtící epidemie chodit od domu k domu, aby obyvatele informovali o nákaze a jejím šíření. Místní úřady si od toho slibují, že objeví případné nakažené osoby a zabrání dalšímu šíření nákazy.
"Musíme omezit svobodu pohybu všech občanů, abychom zabránili přímému osobnímu kontaktu," řekl agentuře DPA vládní mluvčí Abdulai Baratay.
Podle informací místních médií bylo v zemi mobilizováno kolem 21 tisíc pomocníků, kteří mají obyvatelstvu vysvětlovat preventivní opatření proti nákaze a rozdat lidem celkem 1,5 milionu kusů mýdla.