Papež při své návštěvě Afriky znovu připomněl kontroverzní postoj katolické církve k používání kondomů. Řekl, že kondomy nevyřeší problém kontinentu s epidemií AIDS, ale naopak situaci zhoršují.
První návštěva Benedikta XVI. v Africe začala ve středoafrickém Kamerunu, během šestidenní cesty navštíví papež i Angolu.
Fotogalerii z papežovy návštěvy Afriky najdete ZDE
Výroky již vyvolaly rozhořčení lékařských organizací, které bojují proti šíření viru HIV, který způsobuje smrtelnou a nevyléčitelnou nemoc AIDS, v subsaharské Africe, kde je infikováno asi 22 milionů lidí.
Římskokatolická církev v boji proti šíření nemoci podporuje pouze sexuální abstinenci a věrnost. Proti této pozici ale stojí i někteří kněží, kteří pracují s pacienty trpícími AIDS. Nesouhlas z řad církve zaznívá i z papežova rodného Německa: „Kdokoli trpí AIDS a je zároveň sexuálně aktivní, a každý, kdo má více partnerů, musí chránit ostatní i sebe," říká Hans-Jochen Jaschke, světící biskup hamburský.
Papež na palubě svého letadla do Kamerunu prohlásil, že epidemie je „tragédií, kterou nemohou vyřešit jen peníze, kterou není možné překonat distribucí kondomů, jež problém jen zhoršují". Vyřešit krizi podle něj může jen „spirituální a lidské probuzení" a „přátelství s trpícími".
Rebecca Hodesová z jihoafrické aktivistické organizace řekla britskému deníku The Guardian, že pokud to papež myslí s prevencí nákazy vážně, měl by se soustředit na podporu lepšího přístupu ke kondomům a šíření informací o tom, jak se správně používají. „Skutečnost, že papež proti kondomům stále bojuje, dokazuje, že mu jde více o náboženské dogma než o životy Afričanů," dodala Hodesová
Ostré reakce odsuzující papežův postoj se ozývají i z Francie.
"Sice nám nepřísluší soudit církevní doktrínu, ale domníváme se, že podobné projevy ohrožují politické programy veřejného zdraví a nezbytné principy na ochranu lidského života," uvedl mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Eric Chevallier.
Není to poprvé, co papež veřejně odsoudil používání kondomů. Nedlouho po svém zvolení v roce 2005 řekl biskupům z jihoafrických zemí, že „naslouchat tradičnímu učení církve je jedinou jistou cestou, jak zamezit nákaze virem HIV". Dodal, že africký život ohrožuje mnoho faktorů včetně kondomů.
„Zdroj naděje a stability v africkém životě ohrožují rozvody, potraty, prostituce, obchod s lidmi a antikoncepční mentalita," řekl Benedikt XVI.
Názor, že kondomy zhoršují epidemii, považují ale mnozí vědci za nebezpečný.
"Podle mě jde o velký krok zpět v globálním vzdělávání o zdraví, je to naprosto kontraproduktivní a dost možná to vede k růstu infekce HIV v Africe i jinde," řekl o papežově pozici profesor imunologie Quentin Sattentau z Oxfordské univerzity.
"Existuje velké množství široce publikovaných důkazů o tom, že používání kondomů snižuje riziko nákazy virem HIV, ale nevede k vyšší sexuální aktivitě," dodal Sattentau.
V subsaharské Africe žijí více než dvě třetiny všech lidí nakažených virem HIV. Zároveň je kontinent oblastí, kde vliv katolické církve roste nejrychleji.
Foto: Reuters