Egypt požaduje opatření proti piraterii v Adenském zálivu. Obává se, že kvůli zločineckému moru u Somálského pobřeží by se mohly snížit jeho příjmy z provozu Suezského průplavu, jež jsou pro Káhiru jedním z hlavních zdrojů deviz. Průplav by mohlo začít využívat méně lodí.
Egyptská vláda oznámila setkání představitelů zemí, které sousedí s Rudým mořem a Adenským zálivem. Hlavním tématem má být boj proti pirátství.
Schůzka se má uskutečnit v Jemenu, ale zúčastněné strany se ještě nedohodly na přesném termínu. Egyptská iniciativa zčásti reaguje na čerstvou zprávu britského Think-Tanku Chatham Haus, jenž označil piraterii v Adenském zálivu za nebezpečí pro lodní dopravu Suezským průplavem.
Roku 1869 dokončený průplav se po četných rozšířeních a prohlubováních stal průjezdným i pro tankery a kontejnerové lodi. Zatímco obeplutí Afriky kolem Mysu Dobré naděje trvá zhruba 20 dní, Suezem je kolem třinácti hodin.
Většina lodí, které použijí Suez, musí ale proplout i kolem somálských břehů, kde se stále zvyšuje možnost pirátských útoků. Pojištění pro lodi se z tohoto důvodu výrazně zvýšilo.
Podle egyptských údajů patří Suezský průplav mezi tři hlavní zdroje deviz země. Od letošního ledna do srpna činily příjmy v přepočtu asi 68 miliard korun českých.
Suezem proplouvá ročně v průměru 16 tisíc lodí. Ve svých útrobách mají asi 30 procent objemu ropa, která je v tomto období na celém světě přepravována.
Egypt se snaží podniknout něco dříve, než se rejdařství začnou rozhodovat posílat své lodě delší ale bezpečnější trasou kolem Afriky.
Foto: archiv a Pentagon