Mezinárodní trestní soud dnes vydal zatykač na súdánského prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra, který byl v červenci 2008 soudem obviněn z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti v západosúdánské provincii Dárfúr.
Jde o první zatykač na úřadující hlavu státu, který jediný světový stálý tribunál pro válečné zločiny vydal. Bašír je nejvýše postavenou osobou, kterou ICC od svého založení v roce 2002 obvinil.
Bašír je obviněn celkem z pěti zločinů, včetně vedení kampaně, která měla vyhladit africké kmeny na západě Súdánu vraždami, znásilňováním a deportacemi.
ČTĚTE TAKÉ: V Dárfúru se nehledě na jednání stále bojuje
Válečné zločiny z Dárfúru mají první podezřelé
"Je to špatné rozhodnutí," řekl o vydání zatykače mluvčí súdánského prezidenta Mahdžúb Fadúl. "Soud je pouze jedním z nástrojů neokoloniální politiky, používané Západem proti svobodným a nezávislým zemím," upozornil Bašírův poradce Mustafá Usmán Ismáíl. "Nechtějí, aby se Súdán stabilizoval," řekl Ismáíl na adresu západních zemí.
Během úterní demonstrace Bašír prohlásil, že si soud v Haagu může předpokládaný zatykač „sníst" a že „nebude mít ani cenu papíru, na který ho vytisknou." Tisíce jeho příznivců mu tleskalo a tancovalo kolem hořící figuríny hlavního prokurátora ICC.
Súdán dal najevo, že obvinění svého prezidenta odmítá, a prohlásil, že ho soudu nevydá. Vyvstává tak otázka, která autorita by mohla Bašíra zatknout. ICC nedisponuje policejním sborem, který by mohl do země vyslat a mírové jednotky OSN a Africké unie, v Súdánu nemají k zatčení prezidenta mandát.
K zatykači na súdánskou hlavu státu se odmítavě staví Čína, Africká unie a Liga arabských států, podle nichž rozhodnutí ICC hrozí destabilizací regionu. O usnesení soudu má nyní jednat Rada bezpečnosti OSN, jíž článek 16 statutu ICC umožňuje odložit vyšetřování soudu až o jeden rok.
Podle Moskvy zatykač na súdánského prezidenta vytváří nebezpečný precedens. "Nevhodné rozhodnutí ICC vytvoří nebezpečný precedens pro systém mezinárodních vztahů a přináší riziko, že bude mít pro Súdán negativní důsledky," řekl vyslanec ruského prezidenta Dmitrije Medveděva pro Súdán Michail Margelov.
Liga arabských států rozhodnutí soudu odmítla a vyjádřila solidaritu se Súdánem v boji proti "jakýmkoli plánům, které útočí na jeho suverenitu, stabilitu a jednotu". Organizace také uvedla, že hodlá k Radě bezpečnosti OSN vyslat delegaci, která se pokusí dosáhnout pozastavení procesu se súdánským prezidentem.
Naopak západní země rozhodnutí soudu v Haagu uvítaly. České předsednictví EU v prohlášení znovu zdůraznilo plnou podporu ICC, který má podle unie klíčovou roli při prosazování mezinárodního práva. EU také Súdán vyzvala, aby splnil své povinnosti vyplývající z mezinárodního práva a spolupracoval s haagským soudem.
"Vlády a jednotlivci, kteří buď páchají nebo přehlížejí jakákoli zvěrstva, jak to vidíme rok co rok v Súdánu, musí být voláni k zodpovědnosti," řekla první dáma americké zahraniční politiky Hillary Clintonová. Také uvedla, že pokud se Bašír cítí nespravedlivě obžalován, může se bránit u soudu. Ministryně přitom vyjádřila naději, že dnešní rozhodnutí nepovede k dalším násilnostem v Súdánu.
"Hlavy států nemají imunitu"
Prokuratura ICC viní Bašíra ze zosnování násilností v západosúdánském Dárfúru, které začaly v roce 2003. Tvrdí, že disponuje silnými důkazy a proti prezidentovi je připravena vypovídat řada svědků.
V dárfúrském konfliktu proti sobě stojí arabské milice podporované súdánskou vládou a několik převážně afrických povstaleckých skupin. Podle odhadů OSN přišlo zatím o život na 300 tisíc lidí a bezmála tři miliony byly vyhnány ze svých domovů.
Minulý rok řekl hlavní prokurátor ICC Luis Moreno-Ocampo televizi CNN, že má „silné důkazy, že Bašír provádí genocidu."
„Nenechám se vydírat a nepovolím. Mlčení obětem nikdy nepomohlo. Mlčení pomáhá pachatelům. Prokurátor by neměl být zticha."
Podle ICC mají všechny všechny země, které jsou členy OSN, povinnost vydat Bašíra, pokud bude zatčen na jejich území.
Koncem března se má Bašír zúčastnit summitu arabských států v Kataru. Moreno-Ocampo říká, že pokud súdánský prezident vycestuje, hrozí mu zatčení.
„Soudci promluvili jasně: hlavy států nemají před ICC imunitu," řekl prokurátor stanici CNN. „Jakmile Umar Bašír vstoupí do mezinárodního vzdušného prostoru, může být zatčen."
Kdo je Umar Hasan Ahmad Bašír? |
Armádní generál se k moci v Súdánu se dostal pučem v roce 1989. Od té doby vládne největší africké zemi železnou rukou. V době jeho nástupu byla země hluboce rozdělená občanskou válkou mezi severem a jihem, která skončila v roce 2005. Konflikt v Dárfúru, který stále sužuje západ země, začal v roce 2003, kdy v oblasti vypuklo povstání proti vládě. Bašír odmítá obvinění ICC, že řídí jezdecké milice, které terorizují nearabské obyvatelstvo Dárfúru. Bašír se dlouhá léta snaží vzdorovat nasazení mírových jednotek OSN v zemi. Nyní je zde jen devět z plánovaných 26 tisíců modrých přileb. Súdánský prezident se narodil v roce 1944 v rodině zemědělců a strávil celý život v armádě, v roce 1973 bojoval také v egyptské armádě proti Izraeli. Jako hlava státu se zabývá především záležitostmi armády. Podle analytiků ale v posledních několika letech převyšuje všechny ostatní vládní představitele, kteří i v ostatních oblastech než je velení ozbrojených sil na slovo poslouchají prezidenta. Opozice uvnitř vládnoucí strany je rozštěpená a její vůdci si vzájemně nedůvěřují. Súdánské zásoby ropy přinášejí části země relativní bohatství a zajišťují Bašírovi spojence na mezinárodní scéně. Zatykač ICC podle analytiků vyprovokuje prezidenta Bašíra, aby v přístupu k dárfúrským rebelům ještě přitvrdil.
|
Foto: AP, Reuters