Plody "arabského jara". V plánované tuniské ústavě není ani zmínka o stejném postavení muže a ženy. Tunisanky vytýkají vládnoucím (údajně) umírněným islamistům, že nerespektují jejich práva. Tisíce žen v Tunisu a dalších městech vyšly do ulic.
"Rovnost v ústavě!", "Budoucnost bez žen není myslitelná!" volalo asi šest tisíc účastnic protestů. Vytýkají vládnoucí straně Ennahda (Hnutí obnovy), že opovrhuje jejich právy. Ženy požadují v ústavě rovnost mezi nimi a muži.
Rozhořčení vyvolává hlavně jeden článek připravovaného základního zákona, který v očích žen a ochránců lidských práv zmíněnou rovnost podkopává. Uvádí se v něm, že muž a žena se vzájemně doplňují.
Ženy chtějí, aby zůstal v platnosti zákon z roku 1956, v němž stojí, že obě pohlaví jsou naprosto rovnoprávná.
Tunis včera zažil největší demonstrace žen za uplynulé měsíce.
Nekompromisní salafisté (ultrakonzervativní forma islámu) požadují v Tunisku zavedení přísného islámského práva. Tomu se brání sekulární opoziční skupiny. Strana Ennahda už dřívě občany ujistila, že šaría zavedena nebude a že práva žen budou respektována.
V hlavním městě se ženy v pondělí vydaly protestovat ve dvou proudech, přičemž ministerstvo vnitra povolilo jen jeden. Vedla práv žen požadovaly demonstrantky, aby se vláda více zajímala o problém nezaměstnanosti a rozvoj jednotlivých oblastí země.
Část žen skandovala, že chce "druhou revoluci".
V arabském světě patří Tunisko k nejliberálnějším zemím. Nová tuniská ústava měla být podle původních plánů schválena letos v říjnu. Realistický je ale nyní termín na konci dubna roku 2013.