Egyptská turistika ukazuje první náznaky uzdravení po šocích způsobených "arabským jarem". Ještě koncem loňska se lidé z branže nedívali na její letošní perspektivy nijak optimisticky. Domnívali se, že bývalou sílu nenabude cestovní ruch ještě několik let. Mohou se mýlit.
Cestovní ruch v Egyptě přichází s novými nabídkami a více se zaměřuje na věřící muslimy. Vláda v Káhiře doufá, že by do země mohla ve větším počtu nalákat hlavně Íránce, kteří jsou stále více chtiví cestování.
Do země na Nilu míří letos ve větší míře i Češi, u nichž je Egypt jednou z nejoblíbenějších destinací.
Nejdůležitější ulice a náměstí v přímořském letovisku Hurghadě bude napříště střežit 167 kamer, které mají pomoci chránit turisty před zločinem.
Zařízení před několika dny slavnostně otevřel egyptský premiér Hišám Kandíl, aby světu ukázal, že bezpečnost v turistických centrech je pro vládu v Káhiře prioritou. U dovolených u vody, jež přispívají 85 procenty do celkových příjmů egyptské turistiky, je nejvíce vidět, jak se cestovní ruch v zemi vzpamatovává.
V prvních čtyřech měsících letošního roku přijely do Egypta zhruba čtyři miliony zahraničních hostů, což je o 11,8 procenta více než loni. Počet přenocování se zvýšil o 17,4 procenta na 48,2 milionu. A příjmy se zvýšily o 16,2 procenta na 3,4 miliardy dolarů.
Experti v branži však předpokládají, že stav, který existoval roku 2010, se obnoví nejdříve v příštím roce. Před třemi lety napočítal Egypt 14,7 milionu turistů. To však jen za předpokladu, když země zůstane v relativním klidu a turistika nezažije větší otřesy.
Následky revoluce, která svrhla prezidenta Husního Mubaraka, jsou stále ještě hodně patrné. Například ceny hotelů letos v létě budou v průměru o 40 procent nižší než loni. Ministr turistiky Hišám Zazu se pomoci snížení cen letenek na domácích linkách snaží k cestování povzbudit i své krajany. Sází také na nové zahraniční trhy, především na Írán.
Jsou to jen dva týdny, co se velká egyptská delegace účastnila cestovního veletrhu v Teheránu. O cesty do země faraonů se zajímají hlavně mladí Peršané. Kvůli nejrůznějším rozdílům a napětím mezi oběma zeměmi nebyla dosud turistika prakticky možná.
Za tímto účelem se mezi Egyptem a Íránem usnadnilo i vydávání víz. Šéf ministerstva cestovního ruku doufá, že by mohl do své vlasti přilákat ročně až 200 tisíc Íránců, kteří by do země přivezli mezi 200 milionů až 250 milionů dolarů.
Aby úřady umlčely sunnitské kritiky, nemohli by íránští šíité navštěvovat žádné svatostánky.
S islamisty v egyptské vládě se zlepšilo klima pro investory, kteří se zaměřují na trh s věřícími muslimy. V Hurghadě čerstvě otevřeli hotel, v němž se nesmí podávat alkohol a jehož jedno patro je vyhrazeno jen ženám.
Tento "halal" turismus, který vydělává na celém světě ročně odhadem 126 miliard dolarů, už zapouští kořeny třeba v Turecku.
Kvůli zákazům prodeje alkoholu bude muset Egypt promyslet změny v označování hotelů hvězdičkami. Čtyř- a pětihvězdičkové hotely musely totiž dosud alkohol povinně rozlévat, v opačném případě kleslo jejich hodnocení na hvězdičky tři.
Vedle plaveb parníky po Nilu trpí následky revoluce z roku 2011 především Káhira. Obsazenost hotelů klesá v hlavním městě v některých měsících až na zoufalých 15 procent a méně. Egypt doufá, že bilanci turistiky mu pomůže vylepšit válka v Sýrii a napjatá situace v Libanonu.
Hotely v Káhiře by z bědné situace jinde mohly slušně profitovat. Třeba v Arabských emirátech či Kataru úřady varují před cestou do Libanonu, takže obyvatelé ropných šejchátů by mohli ve větší míře přesměrovávat své dovolené do Egypta.
Vracet se do Egypta začínají i Češi. Během uplynulých dvou let se jich tam vydalo o desítky tisíc méně než do roku 2010. V tomto předrevolučním roce se v Egyptě rekreovalo o něco více než 200 tisíc Čechů.
Egypt je částí Čechů oblíben i proto, že mezi takzvanými exotickými zeměmi patří k těm levnějším. Kdo se vyhýbá masové rekreaci, do Egypta se příliš nežene.
Podle statistik cestovní agentury Invia.cz vzrostla letos poptávka po exotických dovolených v Egyptě v letošní zimní sezoně o 39 procent. Pokud jde o kupní sílu, česká koruna klesla v Egyptě o spíše mizivá 1,4 procenta (informace UniCreditBank). Koruna sice vůči egyptské libře posílila, ale své udělala stále větší a větší drahota na Nilu.
Od svržení Mubaraka to s egyptskou turistikou šlo prudce z kopce. Normálně tvoří turistika asi 10 procent egyptského HDP a zaměstnává 12 procent aktivního obyvatelstva.
V roce 2010 navštívilo Egypt 14,7 milionu turistů, kteří nasypali do tamních kas v přepočtu 238 miliard korun. Roku 2011 do země přijelo jen pět milionů zahraničních návštěvníků.