Spojené státy zůstanou navzdory nedávnému krvavému útoku na americký konzulát ve východolibyjském městě Benghází pevným partnerem Tripolisu, kterému pomohou v jeho úsilí zkrotit islámské ozbrojené milice, uvedla ve středu americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová krátce po oznámení Tripolisu, že do čela dvou mocných islámských milicí byli postaveni vojenští důstojníci, a před dnešním vystoupením amerického prezidenta Baracka Obamy v OSN.
Clintonová při setkání s šéfem přechodného libyjského parlamentu Muhammadem Madžarjáfem v New Yorku ujistila, že Washington bude pomáhat Libyi nejen se zajištěním chemických a dalších nebezpečných zbraní, ale i s potlačením ozbrojených militantních skupin, které vznikly po svržení režimu vůdce Muamara Kaddáfího v říjnu 2011.
Madžarjáf v pondělí na okraj zasedání OSN ujistil šéfku americké diplomacie, že útok na konzulát "ani v nejmenším" neodráží postoj Libyjců vůči Američanům. Již dříve uvedl, že za útokem stojí některý z ozbrojených nevládních a nelegitimních útvarů, které se musejí rozpustit.
Velení libyjské armády v pondělí dosadilo do vedení dvou mocných islámských milic na východě země své důstojníky. Krok odráží snahu Tripolisu dostat pod kontrolu nebo rozbít islámské milice.
Při útoku na konzulát v Benghází, který se uskutečnil v den 11. výročí teroristických útoků proti USA z 11. září 2001, zahynuli čtyři američtí diplomaté včetně velvyslance Chrise Stevense. Útok na konzulát se uskutečnil v rámci demonstrací proti filmu, jenž hanobí proroka Mohameda a který financovali křesťanští koptové žijící v USA.
Washington a Tripolis ho označily za teroristický čin islámských radikálů.
"Není pochyb o tom, že druh použitých zbraní a síla útoku ukazují na to, že to nebyl čin rozzlobeného davu," řekl v pondělí Obama k útoku v Benghází, jehož aktéry se přes veškeré Washingtonu a Tripolisu dosud nepodařilo identifikovat.
Obama také vyzval muslimy, aby protiislámský film ignorovali, protože to je podle něj nejlepší způsob, jak podobné provokativní projevy potlačit, udělat je nevýznamnými. Vyjádřil také přesvědčení, že drtivá většina muslimů ve světě nepředstavuje pro Spojené státy nějakou hrozbu. Zároveň ale odsoudil ty z nich, kteří podporují extremismus.