V Dárfúru se nehledě na jednání <span>stále bojuje</span>

Zahraničí
21. 2. 2009 11:30
Část uprchlíků z Dárfúru našla útočiště v sousedním Čadu.
Část uprchlíků z Dárfúru našla útočiště v sousedním Čadu.

Podepsání dohody mezi vládou a povstalci nepřineslo regionu mír.Sedmnáct povstalců a jedenáct súdánských vojáků bylo zabito při bojích v súdánském Dárfúru. Násilí vypuklo jen několik dní poté, co vláda v Chartúmu podepsala s nejsilnější povstaleckou skupinou v Dárfúru rámcovou dohodu o uspořádání mírových jednání o tomto západosúdánském regionu sužovaném krvavou občanskou válkou.

V prohlášení o střetech předaném místním médiím súdánská vláda poprvé přiznala, že dál bojuje s Hnutím pro spravedlnost a rovnost (JEM) navzdory uzavření dohody. Ta sice nezavazuje znepřátelené strany k příměří, ale jejím smyslem je připravit půdu pro mírové rozhovory.

Obnovené násilí přichází v Dárfúru v citlivé době. Obě strany šest let trvajícího konfliktu čekají, zda se Mezinárodní trestní soud (ICC) rozhodne vydat zatykač na súdánského prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra za válečné zločiny.

Prezident Bašír v sirotčinci. Jako první prezident bude obžalován ICC.Povstalci v Dárfúru se chopili zbraní v roce 2003 a začali bojovat proti vládě v Chartúmu, kterou viní ze zanedbávání rozvoje této oblasti.

 Místní ozbrojenci se rekrutovali z převážně nearabských etnik. Chartúmská vláda zmobilizovala převážně arabské ozbrojence, aby povstání potlačili.

Mezinárodní experti odhadují, že při bojích bylo zabito na 200 tisíc lidí a domovy muselo opustit 2,7 milionu obyvatel. Súdánská vláda přiznává jen 10 tisíc obětí a viní západní sdělovací prostředky, že přehánějí.

Foto: AP, Reuters

 

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ