Lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) apeluje na všechny státy, které dovážejí zbraně do Egypta, aby své dodávky zastavily. Egyptské ozbrojené složky zřejmě použily proti demonstrantům zbraně, které pocházely i z Česka. Při střetech mezi vládními silami a příznivci svrženého prezidenta Muhammada Mursího zemřely v Egyptě za poslední týden stovky lidí.
"Zbraně z Česka mohly zabíjet v Egyptě. Česko tam vyvezlo v minulosti zbraně podobné těm, které byly použity ze strany ozbrojených složek při zásahu 14. srpna," uvedla mluvčí české pobočky AI Martina Pařízková. Podle organizace je Česká republika jedním z 11 hlavních vývozců takových zbraní do tohoto severoafrického státu.
Česká zbrojovka vyhrála v Egyptě mezinárodní tendr na 50 tisíc pistolí pro tamní ministerstvo vnitra. Část dodávky zbraní CZ P-07 už odvezla. Podle aktivistů to v květnu bylo skoro 15 100 pistolí, loni v únoru a červenci se tam prý exportovalo 3500 pistolí.
"Zveřejněná čísla potvrdit nemohu. Mohu ale potvrdit, že poslední dodávku jsme uskutečnili v květnu a na základě vývoje situace jsme další dodávky do Egypta pozastavili," řekl Karel Šimánek z České zbrojovky. Podrobnosti o kontraktu firma nezveřejnila. Na roční kontrakt za stovky milionů korun mělo navázat dodání několika stovek samopalů Škorpion.
Podle Šimánka zatím nelze odhadnout, zda a kdy bude zakázka na dodávku pistolí pro egyptkou policii dokončena. Připomněl, že všechny vývozy zbraní podléhají licenčnímu řízení ministerstva průmyslu a obchodu, jehož účastníkem je i ministerstvo zahraničních věcí. Česká zbrojovka je jednou z největších zbrojařských firem v Česku. Její roční tržby v posledních letech překračují dvě miliardy.
Amnesty International vyzvala, aby všechny země vývoz zbraní a munice do Egypta pozastavily. Přestat dodávat by tam měly hlavně pistole a brokovnice, které ozbrojené složky používají proti demonstrantům, uvedli aktivisté. Kromě Česka jde o Čínu, Kypr, Francii, Německo, Itálii, Srbsko, Švýcarsko, Turecko a USA.
Podle generálního tajemníka AI Salila Shettyho není použití "nepřiměřené a bezdůvodné smrtící síly" ve světě ojedinělé. V Egyptě i jinde panují také obavy, že by se dodávky zbraní mohly dostat do rukou někomu jinému než původním příjemcům a mohly by se zneužít. Shetty zdůraznil, že by země proto měly ratifikovat Smlouvu o obchodu se zbraněmi. OSN ji přijala letos v dubnu.
Podle výroční zprávy českého ministerstva průmyslu o kontrole vývozu vojenského materiálu z roku 2011 se do Egypta na základě licencí vyvezl vojenský materiál v hodnotě 4,5 milionu eur (116 milionů korun). Šlo mimo jiné o střelivo, pozemní vozidla, elektronická zařízení pro vojenské použití, chemické a biologické toxické látky a zbraně s ráží nad 20 mm. Podle zprávy také licenční správa úřadu na žádost ministerstva zahraničí dočasně na začátku roku 2011 pozastavila export určitého vojenského materiálu do Egypta a Jemenu.