Válečné zločiny z Dárfúru mají první podezřelé

Zahraničí
27. 2. 2007 14:54
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoMezinárodní trestní soud (ICC) v úterý jmenoval první dva podezřelé z válečných zločinů na území západosúdánské provincie Dárfúr. Bývalý súdánský státní ministr vnitra Ahmad Harún a velitel milicí Alí Muhammad Alí Abdar Rahmán jsou podle hlavního žalobce haagského soudu zodpovědni za zločiny v regionu, kde od roku 2003 zemřelo na 200 tisíc obyvatel a dalších 2,5 milionu muselo uprchnout ze svých domovů.

Podle hlavního žalobce Luise Morena-Ocampa se oba údajně dopustili 51 závažných zločinů. Harún, v současnosti súdánský ministr pro humanitární záležitosti, který měl ve své bývalé funkci na starosti bezpečnost Dárfúru, údajně v letech 2003 až 2004 "vědomě přispěl k páchání zločinů proti lidskosti a k válečným zločinům, včetně vražd, znásilňování, mučení, nelidského zacházení, drancování a nucených přesunů civilního obyvatelstva," stojí v písemném zdůvodnění, které má celkem 98 stran.

Abdar Rahmán, známý též pod jménem Alí Kušíb, stál podle žalobce v čele arabských milicí džandžauí, které ve stejném období napadly řadu vesnic na západě Dárfúru a podle svědků v nich popravily, znásilnily a mučily stovky osob.

Súdán všechna podezření proti svým občanům odmítl. "Nezabýváme se tím, ani neakceptujeme to, čeho se domáhá Mezinárodní trestní soud," sdělil agentuře AP súdánský ministr spravedlnosti. Znovu také potvrdil, že nikoho haagskému tribunálu nevydá. Chartúm jeho legitimitu neuznává a bagatelizuje i množství obětí násilností, které mezinárodní organizace označují za genocidu. Podle vlády v oblasti zemřelo asi "jen" devět tisíc lidí.

Dnešní výrok hlavního žalobce ICC naopak přivítaly mezinárodní organizace dohlížející na dodržování lidských práv ve světě. Podle Human Rights Watch (HRW) je to "první důležitý krok, který může přispět k ukončení beztrestnosti za zločiny v Dárfúru". "Žalobce by měl jít výš v politické a vojenské hierarchii (Súdánu)," podotkla nicméně Geraldine Mattioliová z HRW.

Moreno-Ocampo, který strávil dva roky sbíráním důkazů, předal seznam podezření proti oběma mužům ICC a nyní je na jeho soudcích, zda předložené důkazy budou považovat za dostačující k podání žaloby či mezinárodního zatykače.
ICC vznikl v roce 2002 jako první světový stálý tribunál, jehož úkolem je soudit osoby obviněné ze zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů po celém světě. Vydal už několik žalob na ugandské povstalce z Armády božího odporu (LRA) a obvinění vznesl i proti vůdci konžských milicí Thomasi Lubangovi.

Foto: SCHALK VAN ZUYDAM

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ