Válkou zubožená Sierra Leone před klíčovými volbami

Zahraničí
10. 8. 2007 11:00
Sierra Leone před volbami
Sierra Leone před volbami

Sierra Leone před volbamiSierra Leone se do povědomí světa nesmazatelně zapsala hrůzami, které se zde odehrály během občanské války, skončené před pěti lety. Obrazy obětí s usekanými končetinami obletěly svět. Traumatizovaní lidé s nadějemi hledí k nedělním volbám, konaným poprvé bez záštity OSN.

Občanská válka, jež západoafrický stát pustošila v letech 1991–2002, byla financována z místních diamantových zdrojů, jimiž je Sierra Leone známa. Dlouholetý konflikt neblaze proslul zdrogovanými dětskými vojáky, kteří znásilňovali a zmrzačili tisíce civilistů.

Nyní mají mladí obyvatelé Sierra Leone rozhodnout o osudu svém i své země, navzdory nerostnému bohatství jedné z nejchudších na světě. Podle údajů OSN je více než padesáti procent z registrovaných 2,6 milionů voličů mladších než 32 let.

Parlamentní a prezidentské volby pořádá poprvé od konce války Sierra Leone sama, bez mírových jednotek OSN, které zemi opustily v roce 2005. Jde o důležitý test toho, zda je mír v zemi skutečně udržitelný. ¨

Podle zahraničních pozorovatelů zatím volební komise vystupuje důvěryhodně. Svou nezávislost a kompetentnost bude muset dokázat i při obhajobě volebních výsledků, které budou podle očekávání zpochybňovány.

Pět let od konce války je mír v zemi stále ještě křehký. Zvolenou vládu čekají urgentní problémy země: rozsáhlá korupce, zneužívání moci úřady, šedesátiprocentní nezaměstnanost mladých, analfabetismus a složité včlenění bývalých dětských bojovníků do společnosti.

Odborná zpráva z června uvádí, že v Sieře Leone došlo jen k minimálnímu pokroku Sierra Leone před volbamipři potírání korupce a že zahraniční pomoc byla promrhána. Naprostá většina z téměř šesti milionové populace žije ve stejné bídě a strádání jako za občanské války. Elektřina a přístup k pitné vodě jsou luxusem i v hlavním městě Freetownu.

Nejsilnějšími volebními kandidáty jsou vládní Lidová strana Sierry Leone (SLPP) a Všelidový kongres (APC). Mladí lidé jsou však z vlády a prezidenta Ahmada Tejana Kabbaha (75) zklamáni. Jako nový slibný hráč se proto rýsuje i Lidové hnutí za demokratickou změnu (PMDC), které se nedávno od vládní SLPP odtrhlo.

Od roku 1961, kdy získala nezávislost na Británii, prodělala země desetiletí diktatury, pučistických pokusů a zkorumpovaných vlád. Občanská válka začala v roce 1991 povstáním Revoluční fronty (RUF) Fodaye Sankoha (zemřel roku 2003).

Podporovali ho libyjský diktátor Muammar Kaddáfí (dnes obchodní partner EU a USA) a liberijský samozvanec Charles Taylor (dnes u soudu v Haagu). Bojovalo se především o kontrolu nad diamantovými poli. Během jedenáctiletého konfliktu přišlo o život podle odhadů 50 tisíc osob.

V roce 2002 byl zřízen za podpory OSN zvláštní soud pro Sierru Leone, který soudí zločiny proti lidskosti, k nimž během války došlo. Minulý měsíc odsoudil tři z válečných lídrů, které odsoudil k mnohaletým trestům „za jedny z nejbrutálnějších kdy zaznamenaných zločinů.“

Na fotografiích snímky ze současné Sierry Leone.

Foto: AP

Autor: - ms -

Další čtení

Reuters: Papež Lev XIV. dříve kritizoval Trumpa, hnutí MAGA volbou nadšené není

Zahraničí
9. 5. 2025

USA a Británie oznámily dosažení obchodní dohody

Zahraničí
8. 5. 2025

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, zdůraznil potřebu míru

Zahraničí
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ