Podobně jako v mnoha jiných zemích Afriky se také v Zambii drancují přírodní zdroje či rozkrádá rozvojová pomoc. Původně měla Zambii pomoci ke zbohatnutí a k vyšší životní úrovni také měď, ale z její těžby mají stát a jeho obyvatelé minimum. Jen za uplynulou dekádu zmizelo ze Zambie v souvislosti s mědí v přepočtu nejméně 150 miliard korun.
Tato suma se dostala ze země a byla nejspíše ukryta v daňových rájích, uvádí na základě svých šetření americká antikorupční organizace Global Financial Integrity (GFI).
Většinu ze ztracených miliard tvoří výnosy z těžby měděných dolů. Zásoby mědi v Zambii patří k největším na světě, na zambijském exportu se podílí 55 procenty.
Protože se hlad po surovinách na celém světě zvyšuje, mohla být tato země jedním z profitérů globalizace - podobně jako Jihoafrická republika.
Korupce a špatné hospodaření však naděje na hospodářský růst spolehlivě maří. Zambijský prezident Michael Sata přitom loni ve volebním boji sliboval, že s korupcí zamete.
Jeho kritici mu vyčítají, že jeho rádoby boj s úplatkářství je jen prostředek, jak se vypořádat s politickými konkurenty. Krátce po převzetí moci v září roku 2011 začal Sata zbavovat úřadu soudce, kteří se mu nelíbili, a otevřeně zastrašovat své odpůrce.
Zambijský prezident, který je blízkým přítelem zimbabwského autokrata Roberta Mugabeho, začal do výnosných politických funkcí dosazovat členy své rozvětvené rodiny.
Zambijský průmysl je založen především na těžbě a zpracování nerostných surovin, v první řadě mědi. Na druhém místě je kobalt.
Od devadesátých let minulého století však začala Zambie těžbu privatizovat, čímž přichází o obrovské finanční sumy.
Přesto vládci v Lusace hodlají v započaté privatizaci pokračovat. Na jejich dveře klepou stále noví a noví zájemci o těžbu z celého světa.
Měď se těží v takzvaném měděném pásu (Copperbelt) ležícím u hranic s Konžskou demokratickou republikou (DRK; demokratická je jen v názvu).
Loni bylo v Zambii vytěženo zhruba 900 tisíc tun mědi. Letos to bude nejspíše milion tun. Do roku 2015 se plánuje zdvojnásobení dosavadního objemu těžby, prohlásil zambijský ministr financí Situmbeko Musokotwane.
V Zambii je i největší měděná huť na černém kontinentu. Stojí v Mufiliře a produkuje zhruba 200 tisíc tun mědi ročně. Patří známé švýcarské firmě Glencore.
Nehledě na ekonomický růst v uplynulých letech patří Zambie stále k nejchudším zemím planety. Na indexu lidského rozvoje se loni umístila na 164. příčce.
Zambie patří k prioritním zemím rozvojové pomoci vlády České republiky. Česko v ní působí hlavně v oblastech zdravotnictví, vzdělání a zemědělství.
"Zambie. Kdo profituje z mědi?" - dokumentární film