<span>Volební fraška</span> v Zimbabwe. Mugabe jediným kandidátem

Zahraničí
27. 6. 2008 10:00
Stařec a moc. Mugabe na předvolením shromáždění.
Stařec a moc. Mugabe na předvolením shromáždění.

Stařec a moc. Mugabe na předvolením shromáždění.Mezinárodní kritika a protesty jsou autokraticky vládnoucímu Robertu Mugabemu lhostejné. Zimbabwský prezident se dnes ve druhém kole voleb nechává znovu zvolit do svého úřadu poté, co jeho soupeř Morgan Tsvangirai, který dostal víc hlasů v prvním kole, ze souboje v neděli odstoupil kvůli zastrašováni a zabíjení jeho stoupenců.

Dnešní volební den je podle něj „hanebnost a tragédie".

„Nejsou to žádné volby," prohlásil Tsvangirai v dnes zveřejněném dopise svým příznivcům. „Je to potupné, další tragický den v historii Zimbabwe." Volební výsledky budou podle něj „bez významu", protože nebudou odrážet vůli lidu.

Ve čtvrtečním rozhovoru pro portugalskou rozhlasovou stanici Renascença řekl, že na volby budou dohlížet armádní jednotky, které budou zastrašovat voliče.

Opoziční Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) chtělo prosadit odklad druhého kola, ale Mugabe na to nepřistoupil. V prvním kole prezidentských voleb si podle oficiálních výsledků vedl lépe Tsvangirai, který získal 47,9 procenta hlasů, zatímco pro dosavadní hlavu státu 43,2 procenta.

Opozice ale tvrdí, že Tsvangirai získal 50,3 procenta hlasů, což by znamenalo, že byl zvolen už v prvním kole.

Mugabeho Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) zpochybňuje důvody, jež vedly Tsvangiraie k odstoupení, a tvrdí, že mnoho násilností vyvolala opozice. Podle opozičních údajů při nich zahynulo 86 lidí a 200 tisíc Tsvangiraiových příznivců muselo uprchnout ze svých domovů.

Fronty u volebních míst se začaly tvořit už za rozřesku.

 

Ve strachu z represí se v uplynulých dnech uchýlilo na jihoafrickou ambasádu přes 200 sympatizantů MDC. Tsvangirai sám vyhledal bezpečí nizozemského velvyslanectví v Harare.

Volební místnosti se otevřely dnes v 7.00 SELČ. Hlasování by mělo skončit v 17.00 SELČ. Parlamentní volby a první kolo prezidentských voleb se konaly souběžně 29. března. ZANU-PF v nich poprvé v historii ztratil parlamentní většinu. V dolní komoře parlamentu získal 97 z 210 mandátů, Tsvangiraiovo Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) o dva víc.

Tsvangirai - nadějný kandidát opozice vyštvaný z voleb.Představitelé sedmi nejrozvinutějších států a Ruska (G8) na závěr svého dnešního jednání v japonském Kjótu odsoudili násilí páchané příslušníky Mugabeho režimu a pořádání voleb s jediným kandidátem. Zdůraznili také, že výsledky březnových voleb, v nichž Tsvangirai Mugabeho porazil, ale podle volební komise nezískal potřebnou nadpoloviční většinu, musejí být respektovány.

Condoleezza Riceová oznámila, že Spojené státy chtějí situaci v Zimbabwe dnes projednat v Radě bezpečnosti OSN, aby mohla být přijata vhodná opatření.

Zimbabwe, kdysi bohatá obilnice Afriky je sužována vleklou ekonomickou krizí, které vévodí stotisícová hyperinflace (největší na světě), osmdesátiprocentní nezaměstnanost a vysoká chudoba. Přitom ale ekonomika Zimbabwe ještě asi před deseti lety na africké poměry celkem prosperovala. Ze zruinování hospodářství obviňuje opozice osmadvacetiletou autoritářskou vládu prezidenta Mugabeho.

Tisíce obyvatel reagovaly na rapidní pokles životní úrovně a neudržitelné podmínky exodem do okolních zemí. Přesto má Mugabe stále u nemalé části svých krajanů podporu a těší se jejich sympatiím.

Západ Mugabeho vládu obviňuje z porušování lidských práv v zemi. V minulých letech Mugabe několikrát ostře vystoupil proti přítomnosti bělochů v zemi, počínaje rokem 2000 začal konfiskovat jejich prosperující farmy. V prosinci 2003 Zimbabwe na protest proti svému pozastavenému členství vystoupilo z britského Společenství.

 

Robert Mugabe (84): od bojovníka za svobodu k autokracii

 

- Mugabe při volbách roku 1980.U moci je Mugabe od roku 1980 (prezidentem je od prosince 1987). Vyhrál už troje prezidentské volby (v letech 1990, 1996 a 2002).

 

- Západem je obviňován z porušování lidských práv v zemi, opozice mu zase vyčítá ekonomické zruinování někdejší obilnice Afriky (inflace přes 100 tisíc procent, osmdesátiprocentní nezaměstnanost a rostoucí chudoba). Příznivci v něm ale stále vidí hrdinu boje za nezávislost země, který bojuje za práva lidí.

 

- Kritiku Západu Mugabe ignoruje, za příčinu všeho zla v zemi označuje bývalou koloniální mocnost Británii. Opozice, bělošští farmáři, odboráři, obchodníci i novináři jsou podle něj "prodejní zrádci".

 

- Před druhým kolem voleb prohlásil, že opoziční MDC nebude nikdy vládnout Zimbabwe a že "jen bůh" jej může odstavit od moci.

 

Robert Mugabe při setkání s novináři, když mu bylo 59 let.- Dálkově studoval filozofii a ekonomii v JAR a práva v Británii. Poté působil jako učitel v tehdejší Jižní Rhodesii (nyní Zimbabwe) či Ghaně. V roce 1960 vstoupil do politiky, kdy spoluzaložil Africký lidový svaz Zimbabwe (ZAPU), později stál i u vzniku ZANU. V 60. letech byl za politickou činnost vězněn, do roku 1980 pobýval v emigraci v Mosambiku.

 

- V prosinci 1979 se účastnil ústavní konference v Londýně, která rozhodla o budoucnosti země. Od roku 1980 je předsedou ZANU-PF.

 

- Po získání nezávislosti v roce 1980 byl považován za architekta mezinárodně vychvalované politiky smíření mezi černými a bílými obyvateli země, hlásal marxismus. Premiérem byl od dubna 1980 do prosince 1987, od té doby je prezidentem.

 

Mugabe (úplně vpravo) s britskými vládními činiteli roku 1979.- Od února 2000, kdy prohrál referendum o posílení pravomocí prezidenta, podporoval zábory bělošských farem v zemi.

 

- Od února 2002 je na seznamu 20 osob, jimž státy EU nesmějí udělit víza a zmrazují vklady v bankách.

 

- Vystupoval ostře proti homosexuálům - přirovnal je k "nestvůrám horším než psi a prasata" a řekl, že si nezaslouží žádná práva.

 

- V roce 1996 prohlásil, že většina bělochů v zemi (asi 100 tisíc lidí) by patřila zastřelit a jako "zdechliny předhodit supům a psům".

 

- Od srpna 1996 je podruhé ženatý. Manželkou je Grace Marufuová, jeho bývalá sekretářka; mají spolu tři děti. První manželka Sarah "Sally" Hayfronová (pocházela z Ghany, vzali se v roce 1961) zemřela roku 1992 v důsledku chronického onemocnění ledvin. Měli jednoho syna Nhamodzenyika, který zemřel v roce 1966 ve třech letech v Tanzanii na cerebrální malárii.

Foto: AP a Reuters
Autor: ČTK , - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ