Vůdci libyjských parlamentů odmítli dohodu o stabilizaci Libye

Zahraničí
16. 12. 2015 14:26
Libye (ilustrační foto).
Libye (ilustrační foto).

Vůdci dvou parlamentů, které má Libye, odmítli mírovou dohodu zprostředkovanou OSN. Dohoda měla být podepsána tento týden v Maroku, ale původní, dnešní termín byl odložen na čtvrtek. Zatím není jasné, zda z odmítnutí vůdců parlamentů vyplývá, že i nový termín bude zrušen. Libye je ve vážné krizi od revoluce v roce 2011.

Kromě mimořádně špatné bezpečnostní situace panuje v Libyi také politický chaos. Země má dvě vlády a dva parlamenty sídlící odděleně v Tripolisu a ve východolibyjském Tobrúku. Mezinárodně uznávané instituce jsou ty na východě státu, za parlamentem a vládou v Tripolisu stojí místní milice.

Akíla Sálih, který stojí v čele zvoleného parlamentu v Tobrúku, se v úterý sešel s vůdcem tripoliského parlamentu Núrím abú Sahmajnem k jednání o dohodě, která měla pomoci Libyi stabilizovat. Oba se shodli, že dohoda je vnucovaným řešením zvenčí, a vyžádali si více času na jednání uvnitř Libye.

"Sešli jsme se, abychom hledali řešení libyjské krize a abychom světu ukázali, že jsme schopní problémy řešit sami. Není pochyb o tom, že potřebujeme pomoc mezinárodního společenství, ale odmítáme tlak vyvíjený zvenčí. Nikdo mne nemůže donutit změnit můj názor," řekl Sálih.

OSN zprostředkovává rozhovory mezi libyjskými stranami několik měsíců. V neděli se v Římě konala mezinárodní konference svolaná na podporu Libye a kvůli očekávanému podpisu dohody. Dokument předpokládá vytvoření široké vlády a měl by přimět soupeřící libyjské frakce uzavřít vládu národní jednoty. Jestliže dohodu jedna ze stran nedodrží, hrozí jí uvalení sankcí RB OSN. V opačném případě může vláda počítat s mezinárodní vojenskou pomocí pro boj proti terorismu a nelegální migraci. Po podpisu dohody se počítá s tím, že ji musí ještě ratifikovat oba parlamenty.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Manu Brabo

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ