Čínský výtvarník Aj Wej-wej vyzval bohaté státy z oblasti Perského zálivu k přijetí většího množství syrských uprchlíků. Vlna běženců prchajících před konfliktem je podle něj testem lidskosti. Aj Wej-wej se zajímá o problematiku syrských uprchlíků dlouho. Při natáčení dokumentu o uprchlické krizi navštívil tábory v Řecku, Turecku, Libanonu i Jordánsku.
V Berlíně loni Aj Wej-wej obalil sloupy koncertního domu 14 tisíci záchrannými vestami přivezenými z řeckého ostrova Lesbos. Tam skončila řada uprchlíků, kteří se snažili dostat z Turecka do Evropy.
Po svých úterních jednáních v katarském Dauhá prohlásil Aj Wej-wej v muzeu islámského umění, že považuje politiku zemí Perského zálivu nepřiznávat Syřanům a Iráčanům status uprchlíka za krátkozrakou: "Mnoho států Perského zálivu odmítá uprchlíky. Nemyslím, že je to chytré, protože ti lidé jsou téhož vyznání a mluví stejným jazykem jako lidé tady. Myslím, že je to projev krátkozraké politiky, když odmítáte pomoci svým bratrům či příbuzným."
Katar a některé další státy z této oblasti jsou zapojeny do bojů v Sýrii, avšak uprchlíků je v těchto bohatých zemích málo. Tamní monarchie tvrdí, že od roku 2011, kdy začal syrský konflikt, přijaly stovky tisíc Syřanů - Saúdská Arábie půl milionu, Spojené arabské emiráty sto tisíc, avšak nikoli jako uprchlíky. Syřané jsou přijímáni jako dočasná pracovní síla, což znamená, že než přijedou, mají mít vyřízeno pracovní uplatnění. Mohou se také připojit ke svým rodinám, které už v těchto zemích jsou.
Země Perského zálivu kritiku odrážejí poukazem na miliardy dolarů, jež poskytly na provoz uprchlických táborů jinde ve světě. Mají také problém s udržením demografické rovnováhy, neboť v některých těchto zemích převyšuje počet zahraničních dělníků počet domácího obyvatelstva.
Aj Wej-wej prohlásil, že by šest členů Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) mělo podepsat konvenci OSN o uprchlících. "Připojit podpis znamená nejenom pomoc, ale také pochopení toho, co je to lidskost. Nezáleží na tom, jak jste bohatí nebo jak jste v bezpečí, nedokážeme-li obstát (v obraně lidského života), pak je budoucnost velmi temná," řekl podle médií Aj Wej-wej.
Čínský konceptualista letos do Prahy přivezl nové dílo v podobě monumentálního člunu s uprchlíky. V Číně byl před šesti lety vězněn tři měsíce jako disident, protože oznámil, že chce z Číny kvůli šikaně odejít. Na podzim chystá výstavu v New Yorku, jejímž tématem budou ploty.