V dubnu se objevilo video z akce, při níž Američané zabili z helikoptéry v Bagdádu několik civilistů, mimo jiné spolupracovníky agentury Reuters. Tyto materiály měl organizaci nazývající se WikiLeaks dodávat americký zpravodajský analytik Bradley Manning.
Podle internetových stránek Wired.com byl Bradley Manning (22) zatčen před dvěma týdny v Iráku, kde sloužil, a nyní je zadržován v Kuvajtu. K tomu, že bude předávat tajné informace, se prý rozhodl poté, co server WikiLeaks umístil loni v listopadu na své stránky vzkazy, které si lidé posílali 11. září 2001. Materiál nejspíš pocházel z americké National Security Agency (NSA), která má na starosti elektronickou špionáž.
WikiLeaks se specializuje na zveřejňování citlivých státních materiálů z celého světa. Manning měl této organizaci nejprve předat tajné video z útoku na civilisty v roce 2007 v Bagdádu, kteří byli omylem považováni za povstalce. Poté vynesl ještě video z útoku na afghánskou vesnici Garani z roku 2009, kde zahynulo sto civilistů, tajný dokument o tom, že americká armáda považuje WikiLeaks za hrozbu a hlavně 260 tisíc kabelogramů ministerstva zahraničí. O těch Manning psal v jednom e-mailu, že odhalují "téměř kriminální pozadí polických dohod".
Podle všeho vynesení materiálů ministerstva zahraničí, které zatím nebyly zveřejněny, mu "zlomilo vaz". "Hillary Clintonová a další tisíce diplomatů po celém světě dostanou infarkt, až se jednoho dne ráno probudí a zjistí, že sbírka utajovaných zahraničněpolitických dokumentů je k dispozici veřejnosti a dá se v ní vyhledávat," napsal Manning v e-mailu bývalému hackerovi Adrianu Lamovi.
Manning se mu záhy poté, co v květnu navázali kontakt, přiznal, že to byl on, kdo předává tajné informace WikiLeaks. "Pokud byste měl bezprecedentní přístup do tajných sítí 14 hodin denně, sedm dnů v týdnu během 8+ měsíců, co byste dělal?" ptal se Lama.
A byl to právě bývalý hacker Lamo, který Manninga oznámil vyšetřovatelům americké pěchoty a předal jim záznam elektronické komunikace. Poté, 27. května, se od agentů Federálního úřadu pro vyšetřování dozvěděl, že Manning byl den předtím zatčen v Iráku.
Adrian Lamo sám dříve předal nějaké dokumenty WikiLeaks a i z toho důvodu bylo podle Wired.com rozhodnutí, jestli má udat Manninga, velice obtížné. Již předtím byl prý v kontaktu s různými hackery, kteří mu popisovali své aktivity, ale nikdy nikoho z nich neoznámil. Nakonec však rozhodly statisíce kabelogramů, které měl Manning někomu předat (není jasné, jestli je má WikiLeaks, nebo někdo jiný). Lamo totiž usoudil, že pokud budou zveřejněny, tak vážně ohrožují americkou národní bezpečnost.
"Nikdy bych to neudělal, pokud by nebyly ohrožené lidské životy," řekl Adrian Lamo reportérům Wired.com. "(Manning) byl v bojové zóně a doslova se snažil vysát co největší množství utajovaných informací a pak je jednoduše zveřejnit."
Už v lednu, když byl na dovolené, Manning navštívil kamaráda v Bostonu, kterému se svěřil, že má citlivé informace a že uvažuje o jejich zveřejnění. Poté, když bylo 5. dubna na WikiLeaks zveřejněno video ze zásahu v Bagdádu, posílal svému kamarádovi Tyleru Watkinsovi zprávy typu: "Co tomu říkají lidé?" či "Jak reagují média?".
"To jej zajímalo nejvíce, chtěl vědět, jestli po zveřejnění následuje nějaká změna... Chtěl, aby byli lidé potrestáni, nikoli, aby to zapadlo pod stůl," řekl Watkins.
Bradley Manning vstoupil do armády v roce 2007 a obdržel prověření na stupeň "přísně tajné". Pracoval jako analytik, takže měl relativně bezproblémový přístup k materiálům nejenom ministerstva obrany, ale i ministerstva zahraničí. V jednom e-mailu popisoval, že bylo velice snadné tajné materiály vynášet. To, že by měl být zadržený, armáda doposud oficiálně nepotvrdila. Pokud by se podařilo prokázat, že tajné materiály vynášel on, strávil by řadu let ve vězení.
Foto: WikLeaks, www.profimedia.cz