Miliony obyvatel Spojených států žijí v oblastech, v nichž je zakázáno sušit prádlo venku. Teprve snaha o ochranu klimatu začíná místní politiky nutit, aby kontroverzní nařízení rušili.
Eva Nováková z Českých Budějovic žila při studiích v Arizoně v rodinném domku své kamarádky. I když by mohly vyprané prádlo snadno sušit na zahradě, používaly, jak je v USA zvykem, sušičku. "Jednou se nám ale rozbila, a tak nám nezbylo než sušit venku. To jsme ale neměly dělat. Do hodiny byla na místě policie," vzpomíná.
Policisté dívky důrazně upozornili, že prádlo na zahradě se nelíbí sousedce, a proto musejí své mokré ponožky, kalhotky či ručníky okamžitě sundat. I když to může znít neuvěřitelně, nešlo ve Spojených státech o žádný mimořádný příběh. V zemi, která si zakládá na demokracii a svobodě jednotlivce, totiž není vůbec jednoduché jen tak natáhnout šňůru.
Ve většině amerických států mají sousedé či různá sdružení vlastníků domů právo zakázat sušení prádla na viditelných místech. Proč by také měl někdo sušit své věci venku, když má doma sušičku? Zastánci uvedeného omezení argumentují, že podprsenky, ponožky nebo slipy pověšené na balkoně či na zahradě kazí estetický dojem z celé lokality, snižují cenu místních nemovitostí a odrazují případné zájemce o bydlení v dané čtvrti.
Zadarmo a ekologicky
Prudérním odpůrcům prádelních šňůr udělala čáru přes rozpočet obava z následků klimatických změn a snaha zamezit plýtvání energiemi. Jedna věc je estetický dojem a druhá fakt, že slunce oblečení vysuší zadarmo a ekologicky. Přibývá proto států, které právo "zakázat" sušení prádla venku ruší. Naposledy tak tento měsíc učinila Kalifornie.
Kalifornský guvernér Jerry Brown podepsal zákon, který dovoluje natáhnout prádelní šňůry v celé zemi bez ohledu na stížnosti sousedů. Zrušení zákazu se týká kolem 35 tisíc sídel, satelitních městeček a městských čtvrtí, kde dosud nebylo možné pověsit venku ani pár ponožek.
"Kaliforňané mohou nyní udělat více pro své životní prostředí a šetřit energiemi, pokud k sušení využijí slunce," uvedla kalifornská zastupitelka za Demokratickou stranu Patty López. Už před Kalifornií se k podobnému kroku odhodlalo šest dalších amerických států včetně Floridy, Havaje či Colorada.
Jakkoli nám může připadat spor o způsob sušení prádla absurdní, ve Státech ho provází vážná politická debata a ostré výměny názorů. Za poslední léta vzniklo v USA hned několik občanských iniciativ požadujících celostátní zrušení práva na zákaz sušení prádla "bez sušičky", stejně tak existují ale spolky, které tuto možnost aktivně hájí.
* V jaké míře by ubylo emisí, kdyby Američané přestali používat sušičky?
* Jaký vliv má na používání sušiček sociální status?
* Kam až jsou Američané kvůli šňůrám schopni zajít?
ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY A MNOHO DALŠÍHO SE DOČTETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.