Do letošního republikánského souboje o nominaci na prezidenta výrazně promlouvá nový fenomén superdárců. Jde o boháče či firmy poskytující velké prostředky jednotlivým kandidátům. Společně tvoří významnou sílu, která má na stranické primárky značný vliv. Na této úrovni se to přitom děje poprvé. Dosud velcí dárci zasahovali až do prezidentských voleb.
Například zámožný texaský podnikatel Harold Simmons dosud různým republikánským uchazečům o nominaci na prezidenta poskytl kolem 14 milionů dolarů. Podpořil jak texaského guvernéra Ricka Perryho, který už z klání odstoupil, tak bývalého šéfa Sněmovny reprezentantů Newta Gingriche a bývalého massachusettského guvernéra Mitta Romneyho. "Obecně podporuje konzervativní kandidáty. Předpokládám, že se jim prostě snažil pomoci," uvedl Simmonsův mluvčí.
Texasan patří do exkluzivního klubu zhruba dvou desítek jednotlivců, párů nebo firem, kteří poskytli více než milion dolarů takzvaným politickým akčním supervýborům. Jde o organizace podporující jednotlivé kandidáty, pro něž mohou získat neomezené množství peněz, pokud s nimi svou činnost přímo nekoordinují. Bohatí dárci dosud společně na republikánskou kampaň věnovali více než 50 milionů dolarů. Demokraté přitom zatím na takové podpůrce spíše čekají.
Podle republikánského volebního stratéga Christophera LaCivity mají superdárci pomáhající jeho straně společné to, že jsou ekonomickými konzervativci. "Většina z nich jsou důležití magnáti. Vybudovali něco velkého, obvykle něco většího, než jsou oni sami," podotkl stratég.
Někteří ze superdárců, jako třeba právě Simmons nebo jiný Texasan Bob Perry podnikající ve stavebnictví, nejsou v americké politice nováčky. V minulosti již například podporovali kampaň zpochybňující před prezidentskými volbami v roce 2004 válečné zásluhy tehdejšího demokratického kandidáta Johna Kerryho. Jiní jsou zase účastníky exkluzivních a tajnůstkářských setkání bohatých konzervativních dárců, jež dvakrát do roka pořádají miliardářští bratři Kochovi. Další se v letošní kampani angažují vůbec poprvé.
Výprodej Ameriky
V něčem se ale podle deníku The New York Times neliší, a to v ochotě sáhnout hluboko do kapsy. Někteří z nich financují politické akční supervýbory v podstatě sami, jako například zakladatel společnosti PayPal Peter Thiel. Organizaci podporující kongresmana Rona Paula věnoval nejméně 2,6 milionu dolarů. Kasinový magnát Sheldon Adelson a jeho rodina přispěli Gingrichovi deseti miliony dolarů a ještě to nemusí být konec. "Mohu mu dát deset nebo sto milionů dolarů," řekl miliardář nedávno časopisu Forbes.
Rostoucí vliv bohatých na americké volby má mnoho kritiků. Poukazují například na to, že soustředění tak velkého vlivu do rukou tak malé skupiny lidí není příliš demokratické. Předseda Demokratické strany Howard Dean to dokonce označil za výprodej Ameriky. Vliv boháčů na volby se přitom nelíbí ani miliardáři Adelsonovi. Avšak s jednou výhradou. "Jsem proti tomu, aby se velmi bohatí lidé pokoušeli ovlivňovat nebo aby ovlivňovali volby. Dokud je to ale možné, budu to dělat," řekl.
Růst vlivu bohatých na volby umožnilo rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu z roku 2010, podle nějž mají korporace při podpoře politických kandidátů stejná práva jako jednotliví občané. Soud také rozhodl, že vláda nesmí určovat výši darů určených na podporu anebo kritiku kandidátů. Oboje umožnilo příliv vysokých částek do amerických volebních kampaní. Novinář Ari Berman k tomu na serveru Huffington Post poznamenal, že zatímco prezidentské volby v roce 2008 byly ve znamení malých dárců, ty letošní budou patřit miliardářům.