Americkou armádu sužuje <span>rekordní počet sebevražd</span>

Zahraničí
27. 8. 2009 09:15
Za smrt některých vojáků nemůže Taliban. Ukončí život vlastní rukou.
Za smrt některých vojáků nemůže Taliban. Ukončí život vlastní rukou.

Za smrt některých vojáků nemůže Taliban. Ukončí život vlastní rukou.Americká armáda čelí rekordnímu počtu sebevražd a vlně depresí mezi svými vojáky, a proto se rozhodla postupně zavádět školení, jejichž cílem je posílit jejich odolnost vůči stresu. Ten u nich vyvolávají válečné situace, nyní především v Iráku a Afghánistánu.

Od 1. října podstoupí všichni vojáci v činné službě, ale i záložníci a příslušníci národní gardy takzvaný test odolnosti, který stanoví jejich emocionální, duchovní a psychický stav.

"Myslíte si často, že nemáte přátele?" nebo "Cítíte se často odstrčen?" jsou některé ze 170 otázek, které budou při testu vojákům pokládány. Výsledky se poté předají vojákům, kteří si na jejich základě vyberou školení podle svých potřeb.

Strach z útoků povstalců...Tato bezprecedentní iniciativa má za cíl ukázat vojákům, jak překonávat špatné zkušenosti a události, dokázat se z nich vzpamatovat a stát se silnějšími, vysvětluje armáda v komentáři ke svému "ucelenému programu obnovení vojákovy formy".

Odpovědi zůstanou důvěrné a nebudou mít žádný vliv na kariéru vojáků, ujišťuje brigádní generálka Rhonda Cornumová, která za program odpovídá.

"Uvědomili jsme si, že vynakládáme hodně energie a zdrojů na ty, kteří zažili špatné zkušenosti, ale že neděláme nic preventivně," vysvětlila.

Program se zavádí v době, kdy vysoce postavení představitelé armády bijí na poplach kvůli stálému zvyšování počtu sebevražd v posledních dvou letech mezi vojáky, kteří jsou rozmístěni v Iráku a Afghánistánu.

... a neustálé napětí při bojích...Vědecké metody, ne babiččina medicína

V roce 2007 spáchalo sebevraždu 115 vojáků, v roce 2008 to bylo 128 a v první polovině letošního roku se rozhodlo dobrovolně odejít ze života kolem 88 vojáků. V první polovině loňského roku jich přitom bylo 67. 

Preventivní řešení tohoto problému zapadá přímo do výzkumu, který před dvacítkou let zahájil americký psycholog Martin Seligman. Zabýval se jednáním a chováním lidí a zavedl školení ke snížení depresivních stavů a strachu u dětí ve věku od 10 do 12 let a mladíků ve věku 18 až 20 let.

Tato školení povzbuzují pozitivní postoje poukazování na negativní myšlenky. Vypracované metody jsou vědecké a v žádném případě nejsou nějakou babiččinou medicínou, ujišťuje Seligman.

Skupina 50 poddůstojníků nyní zahájila jedno takové cvičení a skupinu 150 vojáků to čeká v brzké době, upřesnila Cornumová. Tato vojenská lékařka se specializací na chirurgii byla sama vážně zraněna, když byl sestřelen vrtulník, ve kterém letěla za první války v Perském zálivu v roce 1991.

... dohání vojáky až do krajnosti jejich možností.Podle ní udělalo testy odolnosti na čtyři tisíce vojáků a výsledky dávají průměrný počet bodů 3,7 z pěti možných. Vyšší počet bodů přitom ukazuje na vyšší emocionální odolnost. 

Nepotvrdily se obavy, podle kterých program nebude úspěšný u vojáků, kteří zpravidla neradi hovoří o svých emocích. Obavy smetlo nadšení, jaké projevila první vlna vojáků zapojených do projektu, zdůraznil Seligman.

Grafika.

Foto: Reuters, ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ