Američtí profesoři bojují proti laptopům na přednáškách
11.03.2010 19:00
Spojené státy byly vždy průkopníky v používání počítačů při výuce. Nyní ale začali vyučující na univerzitách poukazovat na to, že bezdrátové připojení internetu studenty příliš rozptyluje. Není prý nad klasické tužky a pera.
"Je to, jako kdybyste dali na lavici každého studenta pět různých časopisů, několik seriálů, nákupní kanál a telefon a řekli: ‚Jestli se nedokážete soustředit, věnujte se raději jedné z těchto možností‘," řekl deníku Washington Post David Cole, profesor právnické fakulty Georgetownské univerzity.
ČTĚTE TAKÉ: Harvardova univerzita prohrává boj s krizí
Turkyně v šátku se marně dobývají na univerzitu
Sám byl jedním z prvních v oblasti, kdo zakázal studentům nosit si přenosné počítače do školy a přinutil je dělat si poznámky na papír. Georgetown přitom nedávno začal vyžadovat, aby byl každý student prvního ročníku vybaven laptopem a po celém kampusu zavedl bezdrátovou síť.
Dalšími školami, na jejichž přednáškách je laptop nežádoucí, je univerzita George Washingtona, Americká univerzita, College of William and Mary a University of Virginia. Na univerzitě v Oklahomě jeden profesor fyziky dokonce svou nelibost demonstroval experimentem.
Nejdříve počítač vykoupal v tekutém dusíku, aby s ním poté mohl mršit na zem. Zmrzlý laptop se rozsypal na stovky kousků. Jeden ze studentů ho samozřejmě natočil a teatrální gesto už na YouTube shlédlo přes milion lidí.
Minulý týden jeden z Coleových kolegů demonstroval, jak velký má vliv internet v přednáškových sálech. Profesor Peter Tauge studentům sdělil údajně důvěrnou informaci, že předseda Nejvyššího soudu John G. Roberts plánuje rezignovat.
Studenti okamžitě začali kachnu šířit přes různé blogy a sociální sítě. Později Tauge odhalil, že šlo o cvičení v rozeznávání důvěryhodnosti zdrojů.
Přenosný počítač se začal vyrábět v roce 1981 a v dnešní době se na víceméně všech amerických univerzitách předpokládá, že ho studenti mají k dispozici.
Dvacetiletá studentka univerzity George Washingtona Madeline Twomeyová tvrdí, že protesty profesorů jsou důsledkem generačního rozdílu. "Většina profesorů nechápe, že je to nedílná součást života. Ani ti nejmladší z nich něco takového nezažili," říká.
David Cole rozdal svým studentům anonymní dotazníky. Po šesti týdnech bez laptopů v učebnách čtyři pětiny z nich uvedly, že se více účastní diskuze na seminářích. Devadesát pět procent dotázaných přiznalo, že laptop používalo k jiným účelům než k psaní poznámek.
Ale i ti nejvzornější, kteří dokážou odolat svodům brouzdání po internetu, si nyní odnášejí více. Doslovné zapisování si toho, co učitel říká, jim totiž bralo možnost látku pochopit nebo alespoň skutečně poslouchat výklad.
V roce 2006 si skupina studentů práva na University of Memphis na zákaz laptopů ve třídách stěžovala. Právní komora ale jejich stížnost smetla ze stolu. Mnozí studenti dnes nechápou, na co si stěžovali. "Nemá přece cenu platit tolik peněz na školném jen proto, abyste pak seděli na přednášce a četli si blogy," říká dvacetiletá Kristina Cardenal.
Experti ale upozorňují, že studenti se stále častěji mohou připojit i přes mobilní telefony. Siva Vaidhyanathan, profesor práva a mediálních studií, věří, že není rozdíl mezi čtením novin pod lavicí a brouzdáním po internetu. Nudné přednášky si prostě pozornost studentů neudrží. "Pokud vaši studenti nechtějí dávat pozor, laptop je tím nejmenším z vašich problémů," řekl.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková, Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.