Americká armáda a CIA se možná dopustily válečných zločinů mučením zadržených v Afghánistánu. Uvedla to ve zprávě zveřejněné v noci na úterý hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního soudu (ICC) Fatou Bensoudaová. Zvýšila tak možnost, že by američtí občané mohli být obžalováni u soudu, přestože se k němu Washington ještě nepřipojil.
"Členové ozbrojených sil USA zřejmě podrobili nejméně 61 zadržených osob mučení, krutému zacházení, urážkám lidské důstojnosti na území Afghánistánu mezi 1. květnem 2003 a 31. prosincem 2014," uvádí se ve zprávě zveřejněné úřadem hlavní žalobkyně. Zpráva dodává, že agenti CIA mohli podrobit v Afghánistánu, Polsku, Rumunsku a Litvě mučení, krutému zacházení, útokům na osobní důstojnost nebo znásilnění mezi prosincem 2002 a březnem 2008 nejméně 28 zadržených.
Prokurátoři podle svých slov "bezprostředně" rozhodnou, zda zažádají o povolení zahájit podrobné vyšetřování v Afghánistánu, které by mohlo vést k obvinění z válečných zločinů.
Mluvčí Pentagonu Jeff Davis uvedl, že úřad zatím nebudou zprávu komentovat, protože čeká na podrobnosti ze zjištění ICC.
ICC byl založen v roce 2002 a je světově prvním stálým soudem zřízeným kvůli stíhání válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a genocidy. Členy je více než 120 zemí z celého světa, velmoci včetně USA, Ruska a Číny se však zatím nepřipojily.
Přestože USA nejsou členem soudu, mohou být Američané stíhaní u soudu, pokud se dopustí trestného činu v rámci jurisdikce země, která je členem soudu, jako je Afghánistán, a nejsou stíháni doma.
Zatím se všechna soudní řízení ICC týkala zločinů spáchaných v Africe.
Podle žalobců je vyšetřování vedeno také v Polsku, Rumunsku a Litvě, kvůli možným zločinům ve vazebních zařízeních CIA v těchto zemích.