Assange: Na mě útočící konzervativci jsou idioti

Zahraničí
23. 12. 2010 19:00
Pro mnohé je Assange 'mužem roku'.
Pro mnohé je Assange 'mužem roku'.

Američtí arcikonzervativci si z Juliana Assange udělali nový oblíbený cíl svých útoků. Někteří dokonce žádají jeho popravu. Nyní přešel zakladatel WikiLeaks do protiútoku. Jeho kritiky by kvůli nabádání k vraždě měla začít vyšetřovat policie. Jsou to prostě "idioti", řekl .

Assange je tváří odhalovací webové platformy WikiLeaks. Od chvíle, kdy začala zveřejňovat zhruba čtvrt milionu dokumentů americké diplomacie, je Australan vystaven ostrým atakům hlavně z USA. Nyní se začal bránit. A své kritiky jako třeba vlivného republikána Mika Huckabeeho nebo bývalou aljašskou guvernérku Sarah Palinovou označil za "idioty, kteří si chtějí udělat jméno".  

"Pokud chceme žít v civilizované společnosti, nemůžou vysoce postavení lidé v národní televizi vyzývat k obcházení justice a ilegálnímu vraždění lidí," řekl Assange americké televizní stanici MSNBC.

Baptistický kazatel a jeden z nadějných uchazečů o kandidaturu na prezidenta USA roku 2012 Huckabee na adresu zakladatele WikiLeaks prohlásil: "Všechno kromě popravy je příliš mírný trest."

Podobné tirády byly na obrazovce slyšet od moderátora televize Fox, Billa O'Reillyho. Ti, kdo informace z WikiLeaks dále šíří, jsou podle něj zrádci, kteří by měli být buď popraveni, nebo uvrženi do vězení". Assange je podle něj pomatenec, který chce zničit Ameriku.

Assange kritizoval v MSNBC také amerického viceprezidenta Joea Bidena. Ten před několika dny označil Australana za "higg-tech-teroristu", což je dosud nejostřejší reakce z úst vysokého představitele Bílého domu. "Ať už jsou teroristé kdokoli, my to nejsme," uvedl Assange.    

Konzervativec Huckabee by nejraději zakroutil Assangeovi krkem.Dnes Assange slíbil zveřejnit stovky dokumentů, které jsou citlivé pro Izrael. Zdůraznil přitom, že neuzavřel žádnou dohodu, kterou by slíbil ušetřit židovský stát před podobnými zprávami.

WikiLeaks má citlivé a tajné dokumenty o izraelské válce v Libanonu v roce 2006 a o lednové vraždě představitele Hamasu Mahmúda Mabhúha v Dubaji, ze které je obviňována izraelská rozvědka Mossad, citovala katarská satelitní televize al-Džazíra na svých internetových stránkách z Assangeova vyjádření.

Dokumentů týkajících se Izraele je prý 3700. Assange upřesnil, že dosud byla zveřejněna jen dvě procenta dokumentů, kterými WikiLeaks k Izraeli disponuje. 

Nemáme žádný přímý ani nepřímý kontakt s Izraelci... Nemáme žádnou dohodu s žádnou zemí," zdůraznil.

Příští rok ve znamení WikiLeaks. Z demonstrace v Austrálii.Zatím vycházelo izraelské i palestinské vedení z odhalení serveru WikiLeaks mimořádně šťastně, ale že v roce 2011 by se to mohlo změnit. Téměř se až vnucuje dojem, uvedla agentura DPA, že Assange chce postavit Izraeli pomník.

Otázkou je jen to, zda existují také depeše amerických diplomatů, které po zveřejnění vyvolají silné politické zemětřesení v Izraeli nebo v palestinském vedení.

Nejspíš první podobná nepříjemná situace nastala začátkem týdne, a to pro palestinské vedení. Podle tehdy zveřejněné americké depeše totiž členové palestinské umírněné strany Fatah prezidenta Mahmúda Abbáse požádali v roce 2007 Izrael, aby útočil proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamas, se kterým Fatah soupeří.

Bývalý mluvčí WikiLeaks píše knihu o serveru a o Assangeovi

Bývalý mluvčí serveru WikiLeaks píše knihu, která má odhalit zákulisí organizace zaměřující se na zveřejňování tajných dokumentů. Vyjít by měla v únoru příštího roku.

 

     "Ve své knize odhalí (Schmitt) vývoj, finance a vnitřní napětí organizace počínaje jeho prvním setkáním s Assangem v prosinci 2007," uvádí nakladatelství Crown Publishing Group, které knihu vydá.
     Kniha nazvaná Inside WikiLeaks: My Time with Julian Assange at the World's Most Dangerous Website (Uvnitř WikiLeaks: Můj čas s Julianem Assangem v nejnebezpečnější internetové stránce světa) by měla ve Spojených státech a 13 dalších zemích vyjít 15. února 2011.
     Webová platforma WikiLeaks se v posledních týdnech dostala do středu světové pozornosti zveřejňováním tajných depeší amerických diplomatů. Dříve server publikoval například tajné dokumenty z válek v Iráku a Afghánistánu.
     Spoluzakladatel serveru Assange je v současnosti pod dohledem úřadů v Británii, kde čeká na rozhodnutí soudu o vydání do Švédska. Tamní justice jej chce vyslechnout v souvislosti s obviněním ze sexuálních deliktů, kterých se měl v této skandinávské zemi dopustit v létě.

     Němec Daniel Domscheit-Berg, známý také jako Daniel Schmitt, byl dříve pravou rukou spoluzakladatele serveru a mediální tváře organizace Juliana Assange, ale v září z WikiLeaks odešel kvůli sporům o řízení organizace.

Autor: - pp -, ČTK Foto: ČTK/AP , mikehuckabee.com

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ