Bush klamal USA tvrzením o schůzce v Praze, řekl senátor

Zahraničí
11. 12. 2014
Exprezident USA George Bush mladší.
Exprezident USA George Bush mladší.

Bývalý americký prezident George Bush mladší podle demokratického senátora Carla Levina americkou veřejnost před vpádem do Iráku uváděl v omyl neověřenými informacemi o pražském setkání strůjce atentátů z 11. září 2001 Muhammada Atty s iráckým agentem.

Levin uvolnil novou informaci o tom, že Ústřední zpravodajská služba (CIA) před poukazováním na údajnou pražskou schůzku varovala.

Carl Levin, který je předsedou senátního výboru pro ozbrojené síly, tvrdí, že CIA od zmiňování údajné pražské schůzky odrazovala v depeši z roku 2003.

Levin obdržel od nynějšího šéfa CIA Johna Brennana dopis, v němž ředitel rozvědky potvrzuje, že žádný expert na boj s terorismem nebo agent FBI netvrdil, že by existoval důkaz o Attově pobytu v Praze. Podle Levina to je důkaz o tom, že Bush veřejnost klamal.

Bushova vláda přitom podle Levina využila nepotvrzených informací před útokem na Irák k tomu, aby v myslích Američanů propojila Irák s útoky v USA z 11. září 2001. A v tom uspěl, upozornil Levin s poukazem na průzkum veřejného mínění, podle kterého mnoho Američanů věřilo tomu, že irácký diktátor Saddám Husajn byl zapleten do útoků proti USA.

"Samozřejmě, že spojitost mezi Saddámem a 11. zářím nebo al-Kajdou je fikce," řekl Levin.
O spornosti údajné pražské schůzky Atty s iráckým agentem Ahmadem Chalílem Ibráhímem Sámirem Aním v dubnu 2001 psal americký tisk už před lety. Například v roce 2004 deník The New York Times informoval, že CIA má stále hlubší pochybnosti o Attově schůzce v Praze.

Už tehdejší šéf CIA prý Levinovi napsal, že "by bylo velmi nepravděpodobné, že by Atta natolik riskoval setkání s jakýmkoli iráckým činitelem" v době, kdy se rozvíjelo teroristické spiknutí vedoucí k ničivým útokům v New Yorku a Washingtonu.

V červnu 2004 kongresová komise pro vyšetřování útoků z 11. září uvedla, že podle ní ke schůzce Atta-Ání v dubnu 2001 v Praze nedošlo. Následujícího dne tehdejší viceprezident Richard Cheney řekl, že i když zpráva o Attově návštěvě Prahy "nebyla nikdy prokázána, nikdy nebyla ani vyvrácena".

Přitom samotný Cheney v prosinci 2001 tvrdil před novináři, že setkání bylo velmi dobře potvrzeno. Levin k tomu řekl, že naopak o tom nebyl skoro žádný důkaz. Proti jediné nepodložené zprávě stála hromada dalších, které schůzku vyvracely. Cestovní a jiné záznamy ukazují, že Atta byl zcela určitě v USA v době, kdy údajně měl být v Praze.

Levin také citoval z knihy V labyrintu zpravodajských služeb bývalého ředitele Bezpečnostní informační služby Jiřího Růžka, který popsal, jak američtí činitelé vyvíjeli nátlak na českou kontrarozvědku, aby potvrdila, že k setkání došlo. "Bylo stále více a více jasné, že jsme nesplnili očekávání a neposkytli správný 'zpravodajský výstup'," citoval Růžka Levin. "Bez ohledu na nás použili naše zpravodajské informace k propagandistickým únikům do tisku. Chtěli vytěžit jistotu z nepotvrzeného podezření a použít ji jako záminku pro vojenskou akci," napsal dále Růžek.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné