Americký prezident George Bush dnes vetoval zákon, který měl zakázat CIA využívat při výslechu kontroverzní techniky, jako je například waterboarding. Ve vyslýchaném vyvolává dojem tonutí a často se označuje za mučení. Prezident své rozhodnutí zdůvodnil tím, že by se USA zbavily účinných prostředků, jež zemi chrání před teroristickými útoky.
"Zákon, který mi poslal Kongres, by odstranil jeden z nejcennějších nástrojů v boji proti terorismu," řekl dnes Bush ve svém tradičním předem nahraném sobotním vystoupení v rozhlase. "Takže jsem jej vetoval," prohlásil. "Pro Kongres není vhodná doba na to, aby opouštěl praktiky, které prokázaly svou účinnost při udržování Ameriky v bezpečí," dodal.
Zákon, který v únoru schválil americký Kongres, vymezil pro CIA 19 jasně definovaných technik výslechu. Vedle waterboardingu zakázal například elektrické šoky, používání psů či předstíranou popravu.
"Bushovo veto bude jedním z nejhanebnějších činů za dobu jeho prezidentského mandátu," řekl předtím demokratický senátor Edward Kennedy. "Pokud Kongres veto nepřehlasuje, vstoupí tento případ do dějin jako zjevné porušení vlády práva a vážné poškození dobrého jména Ameriky v očích celého světa," dodal.
Při waterboardingu je vyslýchaný připoután většinou k šikmé dřevěné desce hlavou dolů a přes hlavu má látku nebo igelit. Vyšetřovatelé mu lijí vodu na hlavu a vyvolávají v něm tak dojem, že se topí. Tuto techniku, která může v extrémních případech vyslýchaného i zabít a která se používala už za španělské inkvizice, označilo několik organizací na ochranu lidských práv za mučení.
Podle Bushe je zapotřebí, aby si CIA uchovala vyšetřovací metody, které nepotřebuje armáda, jež čelí "zákonným bojovníkům zajatým na bitevním poli". Tajné služby však podle prezidenta čelí zatvrzelým teroristům, kteří byli vycvičeni k tomu, aby odolali armádním výslechům. Proto jsou prý nutné "alternativní" výslechové postupy, jejichž zákaz by znamenal ztrátu životně důležitých informací od vysoce postavených členů teroristické sítě al-Kajda a také možné americké oběti.
Na počátku února ředitel CIA Michael Hayden přiznal, že jeho organizace waterboarding po útocích na newyorské Světové obchodní středisko v září 2001 třikrát použila. V roce 2006 však tuto metodu výslechu údajně zakázal.
Foto: Reuters a archiv