Castro zatracuje <span>Obamovy „almužny“</span>

Zahraničí
14. 4. 2009 16:45
Tak takhle jsme si to nepředstavovali, Obamo.
Tak takhle jsme si to nepředstavovali, Obamo.

Tak takhle jsme si to nepředstavovali, Obamo.Obamovo slabé Cuba Libre? Čerstvé změny amerického prezidenta v politice vůči Kubě nejdou podle Fidela Castra dost daleko. Maximo Lider ve svém příspěvku zveřejněném na internetu ostře kritizuje Baracka Obamu. Šéf Bílého domu by prý měl využít „svůj talent na konstruktivní politiku" a konečně také zrušit embargo USA vůči Kubě.

Obamovy nové kroky směrem ke Kubě tamnímu revolučnímu vůdci nestačí. Na oficiální webové stránce cubadebate.cu se Castro zlobí, že americké embargo z roku 1962 stále platí.

Doslova ho označuje za „nejkrutější ze všech opatření".

Obama na adresu desítky let platného embarga neztratil ani slovo, rozhořčuje se dále Castro senior ve svém článku. Bývalý šéf „ostrova svobody" kritizuje nové rozhodnutí Washingtonu, podle něhož můžou Kubánci žijící ve Spojených státech převádět příbuzným na Kubě peníze v neomezené výši.

ČTĚTE TAKÉ: Obama vstřícný ke Kubě. Emigranti mohou volně cestovat
                        
Revoluce na Kubě potrvá ještě 50 let, říká Castro mladší
                         Obama má volné ruce ke změně vůči Kubě

Kuba nepotřebuje žádné „almužny", píše Castro. Současné vyzývá Obamu, aby skoncoval s kubánskou politikou USA, která selhala.

Opět spolu. Příbuzní se vítají na mezinárodním letišti v Havaně.Obama tento týden v pondělí zrušil řadu opatření, jež platila od roku 1982. Exiloví Kubánci tak mohou poprvé po více než třiceti letech cestovat bez omezení na Kubu (dosud mohli jen jednou za tři roky) a posílat svým příbuzným na ostrově neomezeně peníze (dosud měli povoleno maximálně 300 dolarů za tři měsíce). Opatření se týkají zhruba půldruhého milionu exilových Kubánců.

Podle pokynu prezidenta USA mohou americké firmy budovat spojení s Kubou prostřednictvím satelitu a kabelu z optických vláken.

Exiloví Kubánci nová opatření Washingtonu vůči komunistickému ostrovnímu státu uvítali. Očekávají však nyní reakci Kuby, která by podle nich měla zrušit všechna omezení při udělování víz exilovým Kubáncům.

Pozitivně reagovala i lidskoprávní organizace Human Rights Watch. Obamovo rozhodnutí označila za „významný odklon od neúčinné a nespravedlivé politiky". Současně apelovala na vládu USA, aby omezení pro cesty na Kubu zrušila pro všechny americké občany. Podle HRW dosavadní politika embarga zcela selhala ve svém původním cíli, a sice podnítit změny na Kubě.

Chybí ti odvaha, Obamo...

Vůči Obamovi se také v samotných Spojených státech zvedla i kritika. Četní experti prezidenta kritizují, že jeho změny v kubánské politice stále nejdou dostatečně daleko.

Kubánský kříž s embargem USA. Velikonoce v Havaně (2009).Obamovi prý chybí odvaha k vizionářské změně americké strategie. „Americká politika vůči Kubě je největším selháním zahraniční politiky USA," prohlásil na pondělní diskuzi Council Foreign Relations ve Washingtonu expert na Latinskou Ameriku David Rothkopf.

„Proč je snazší jet do stalinistické Severní Koreje, která pošilhává po jaderných zbraních? Proč raději pěstujeme velmi těsné vztahy se saúdskou královskou rodinou, která drancuje svou zemi? A když jsou pro nás údajně tak důležitá lidská práva: Proč podporujeme vládu v Afghánistánu, jež právě vydala zákon, který dovoluje znásilňování v manželství?" zeptal se Rothkopf.   

Oční klinika v Havaně. Zdravotní systém je jednou z pých Kuby.

Foto: Graphic News, ČTK/AP a Reuters.

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ