Míří za vás
Chcete zabít na velkou dálku třeba prezidenta? No problem
11.01.2013 08:15
Spojené státy jsou rájem střelných zbraní. A mnoho Američanů je miluje - nehledě na masakry v uplynulých letech. Dokládá to i nynější veletrh spotřební a výpočetní techniky Consumer Electronics Show (CES), největší svého druhu na světě. K jeho šlágrům patří i puška TrackingPoint XS1, před níž nemají šanci jelen ani divoký kanec. Zhruba tak zní reklama výrobce.
O pušku je velký zájem. Přesně s ní údajně střílí i ten, kdo je "slepý jak patrona" a neumí dobře mířit. TrackingPoint XS1 z člověka dělá prvotřídního odstřelovače.
Zbraň zamíří s extrémní přesností na cíl a zasáhne přesně to, co chce střelec trefit. Až do vzdálenosti 1100 metrů. Výrobce hovoří o lovci, puška je podle něj určena pro lov. Každému je ale jasné, že nejen k němu.
Jason Schauble, který zbraň vymyslel, je podle svých slov přesvědčen, že jeho XS1 je pro šílené střelce, jako nedávno v amerických městech Aurora a Newton, nevhodná. Není koneckonců ani polo-, ani plně automatická.
Po každém výstřelu se musí znovu ručně nabít. Zbraň je komorovaná pro náboj .338 Lapua Magnum.
Jinak je však na pušce téměř vše elektronické. K její výbavě patří mimo jiné laserové měření vzdálenosti, digitální kamery a senzory měřící teplotu a tlak.
Puška sleduje kořist. Střílí se s ní jinak než s obvyklými loveckými zbraněmi, vysvětluje Schauble. Díky elektronice je její zásahovost mnohem vyšší. Střelec musí mít hlavně hodně trpělivosti a musí se umět udělat pro kořist pokud možno neviditelným.
To však při střelbě na jednokilometrovou vzdálenost není tak těžké. Pokud se v dohledu objeví zvíře (cíl), střelec si ho v digitálním zaměřovači přiblíží na potřebnou vzdálenost a označí místo, na něž chce střílet. V zásadě stejně si laserem označují cíle moderní bombardovací letouny.
Sytém příslušné místo elektronicky označí. Odpadá tedy poměrně složité nastavování zaměřovače. Od okamžiku barevného označení cíle zbraň ví, zda střelec správně míří. Teď už je třeba jen zvolit správný okamžik ke stisknutí spouště.
I teď zbraň střelci pomáhá, mění totiž napětí spouště. Čím přesněji střelec míří, tím menší tlak stačí, aby puška vystřelila. Elektromagnetická pojistka spoušť odblokuje jen ve chvíli, kdy se překrývají zaměřovací kříž a označení laseru. Inteligentní cílení zaměřovače je chráněno patentem.
Hightech výbava zbraně je ale mnohem pestřejší. Střelec může své úspěchy digitálně zachytit a posílat živě přátelům či je pomocí i-Phone umístit na YouTube nebo v sociálních sítích jako Twitter či Facebook.
Nadšení pro TrackingPoint XS1 je v USA značné. Otázkou ovšem je, kolik lidí si novou "hračku" bude moci pořídit. Přijde totiž v přepočtu na nejméně 350 tisíc korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.