Americká tajná služba CIA se rozhodla vytvořit speciální centrum, které se bude zabývat hrozbami a nebezpečím, jež Američanům hrozí z komunistické Severní Koreje. Důvodem je rostoucí aktivita KLDR, která v uplynulých týdnech provedla několik raketových testů, které zesílily napětí v celém regionu.
Centrum, které se má zabývat specifickými hrozbami pocházejících z Korejského poloostrova, umožní Ústřední zpravodajské službě "využít všechny své zdroje, schopnosti a pravomoci agentury", aby se vypořádala s bezpečnostními riziky, které hrozí od KLDR, uvádí CIA ve svém prohlášení.
Podle serveru CNN, který o události píše, dojde v této věci k vysoké součinnosti mezi CIA a Korejskou zpravodajskou službou.
Nová mise CIA by měla do jednoho týmu dohromady přivést analytiky i důstojníky napříč agenturou, kteří by svými odbornými znalostmi a schopnostmi dokázali lépe reagovat na rostoucí nebezpečí od komunistické země, stojí v prohlášení agentury.
Bývalý analytik CIA John Nixon serveru CNN řekl, že centrum by mohlo o své činnosti dvakrát denně podávat hlášení. Šéf zpravodajců Mike Pompeo, jehož do čela úřadu v únoru jmenoval prezident Trump, řekl, že vytvořením nového centra CIA zaměřuje své úsilí vůči "vážným hrozbám", které v poslední době vyvstávají ze Severní Koreje. Také zdůraznil, že KLDR zrychlila ve svém snažení vytvořit jaderné zbraně a zvýšit svou vojenskou akceschopnost.
"Vytvoření korejské mise nám umožní lepší a cílevědomější integraci, namíříme naše úsilí proti vážným hrozbám, které USA hrozí od Severní Koreje a jejích spojenců," uvedl Pompeo. Vznik centra prý podle něho odráží dynamiku a potřebnou schopnost reagovat na měnící se výzvy národní bezpečnosti.
Severní Korea nedávno USA obvinila, že Korejský poloostrov dohnaly na pokraj jaderné války. KLDR tak reagovala na aktivitu Spojených států, které poslaly své dva nadzvukové bombardéry B-1B do cvičení jihokorejských a japonských vzdušných sil. Mluvčí jihokorejského ministerstva obrany v této souvislosti uvedl, že nasazení bombardérů mělo severního souseda odradit od provokací, zároveň tak Jižní Korea testovala svou připravenost v případě dalšího nukleárního testu KLDR.
Postoj nového prezidenta
CIA má kromě nově vzniklé mise v Koreji pod svým palcem ještě dalších deset podobných center ( např. Centrum pro Blízký východ, Centrum pro Evropu a Eurasii, Centrum proti terorismu...).
Bude otázkou, jaký postoj v této věci zaujme nový jihokorejský prezident, liberál Mun Če-in, který v předvolební kampani prohlašoval, že chce vůči KLDR, odkud unikli oba jeho rodiče, zaujmout smířlivější postoj.
"Myslím, že je to velmi zajímavý souběh okolností," uvedl bývalý pracovník CIA John Nixon, který narážel na to, že vznik centra se kryje se zvolením nového jihokorejského prezidenta. "Mun Če-in uvedl, že chce vůči Pchjongjangu zaujmout jiné stanovisko. Myslím, že je to velmi užitečné, tvrdý postoj nikdy nefunguje."
Nixon připomenul, že vytvoření centra je také signálem Trumpovy zahraniční politiky, která tak byla vytyčena.
"Není jednoduché v tomto režimu získávat potřebné informace, ale stále ještě nezískáváme tolik potřebných údajů, kolik bychom měli mít, je to varování, že bychom v této věci měli být důslednější a pozornější. (Vzniklé centrum) zajistí, že Severní Korea bude více na očích," řekl Nixon.
CIA creates new entity to address ballistic and nuclear threats posed by North Korea https://t.co/bOkyQOU9wZ pic.twitter.com/V61zKamlgM
- Al Jazeera News (@AJENews) 11. května 2017
"Prezident Trump je při bezpečnostních poradách velmi lačný po jakýchkoliv informacích o KLDR, okamžitě je nasaje, to je dalším znamením, že KLDR je na špici seznamu," zdůraznil.
CIA se podle něj také bude snažit posílit svou přítomnost na jihokorejské základně a jmenovat na toto místo nového šéfa.